مقالات

بهترین روش شستشوی ملحفه برای از بین بردن لکه بدون آسیب دیدن رساندن به آن

شستشوی ملحفه

ملحفه در زیبایی و تمیز به نظر رسیدن اتاق خواب و تخت خواب تاثیر زیادی داشته، بنابراین برای این که اتاق خواب چشم نوازی داشته باشید باید به تمیزی ملحفه توجه زیادی کنید. ملحفه به دلیل اینکه با پوست در تماس مستقیم است در معرض تماس با چربی های ترشح شده از پوست و عرق بدن خواهد بود. بنابراین بهتر است به طور مرتب آن را بشویید تا دچار حساسیت و بیماری های پوستی نشوید. قبل از هر چیزی بهتر است با انواع جنس ملحفه آشنایی داشت تا شستشو ملافه متناسب با جنس آن صورت گیرد. در مورد جنس آنها نیز باید به نکاتی خاص توجه کرد که در پایان به آن ها می پردازیم.

انواع جنس ملحفه و نحوه شستن آن ها

شستشوی ملحفه

شاید دیده باشید که بعد از شستشوی ملافه ای به دلیل این که از جنس پارچه و نحوه شستشو آن اطلاع نداشتید ملحفه فرم ظاهری خود را از دست داده است. اگر ملحفه را طبق اصول خودش و جنسی که دارد بشویید شاهد تغییر رنگ و شکل در آن نخواهید بود. در ادامه به انواع جنس ملحفه و طریقه شستشو آن ها می پردازیم.

شستشوی ملحفه ابریشمی

ملحفه ابریشمی دوام و استحکام بالایی داشته و به دلیل داشتن الیاف ظریف به مراقبت های خاصی هنگام شستشو نیاز دارد. این پارچه ها به راحتی از دیگر پارچه ها رنگ می گیرند و به دلیل ظریف بودن ممکن است در زمان شستشو با فشار زیاد پاره شوند. لذا بهتر است به تنهایی شسته شوند. اگر با دست و با آب سرد و پودر دستی شسته شود رنگ خود را حفظ خواهند کرد. هنگام شستن ملحفه های ابریشمی در لباسشویی نیز باید با دمای ملایم و با آب سردآن را شست.

شستشوی ملحفه کتان

ملحفه کتان در صورتی که به درستی شسته نشود تار و پود آن دچار آسیب خواهد شد به گونه ای که رنگ و شکل اولیه آن از بین خواهد رفت. اگر می خواهید این ملحفه را با لباسشویی بشویید ماشین را در دمای ۴۰ درجه با دور کم تنظیم کنید.

شستشوی ملحفه پلی استر

شستشوی ملحفه پلی استر بسیار راحت است، و از آن جایی که از الیاف مصنوعی تشکیل شده است در زمان کمی نیز خشک می شود. این ملحفه را می توانید در لباسشویی بشویید. اگر از مایع نرم کننده نیز استفاده کنید از ایجاد الکتریسیته ساکن در این نوع پارچه ها جلوگیری خواهد شد و چروک نیز نخواهد شد.

شستشوی ملحفه پنبه ای

ملحفه پنبه ای به راحتی آب رفته و تغییر شکل پیدا می کند، بنابراین بهتر است با دست شسته شود و جهت از بین رفتن لکه های آن باید اول لکه را پاک کنید و سپس آن را شستشو دهید. توجه داشته باشید این جنس پارچه را نباید بیش از حد بشویید چرا که حالت کهنگی به خود می گیرد. اگر نمی توانید آن را با دست بشویید تنظیمات ماشین را بر روی آب سرد و چرخش کم قرار دهید و آن را در لباسشویی بشویید. به دلیل اینکه این ملحفه به راحتی چروک می شود، بهتر است با نرم کننده شستشو داده شود.

شستشوی ملحفه ساتن

ساتن چند نوع است و اگر ملحفه از ساتن پلی استر باشد راحت با ماشین شسته می شود و اگر از ابریشم باشد بهتر است با آب سرد و با دست شسته شود. جهت شستشو ساتن با ماشین باید تنظیم لباسشویی را در دور پایین و دمای ۳۰ درجه قرار دهید.

ملحفه تور یا دانتل

شستشوی ملحفه توری به دلیل حساس بودن باید با دقت بالا انجام شود. این ملحفه به دلیل اینکه جاذب گرد و خاک است باید مرتب شسته شود و برای شستشو آن در تشتی آب گرم ریخته و مواد شوینده و دو قاشق آمونیاک را به آن بیفزایید ملحفه را درون آن قرار دهید، بعد از ۱۵ دقیقه ملحفه را خارج کرده و آبکشی کنید. اگر می خواهید آن را در ماشین بشویید باید تنظیمات ماشین را در حالت سبک قرار دهید.

 نکات مهم در مورد شستشوی ملحفه

  • ملحفه ممکن است ظاهرا تمیز به نظر برسد، ولی در طول شب جرم، عرق و چربی زیادی جذب آن می شود. لذا بهتر است جهت رعایت بهداشت فردی مرتبا آن را بشویید.
  • اگر بر روی ملحفه لکی وجود دارد ابتدا باید لکه را رفع کنید و سپس آن را شستشو دهید.
  • توجه کنید در زمان شستشو ماشین را بیش از اندازه پر نکنید. زیرا این باعث افت کیفیت شستشو و اسیب به ماشین می شود.
  • ملحفه در ارتباط مستقیم با پوست است و افرادی که پوست حساسی دارند باید آن را با مواد شوینده ملایم که موجب حساسیت نمی شود شستشو دهند.
  • لباسشویی به سبب مرطوب بودن در معرض قارچ و میکروب است. به همین دلیل باید بعد از هر بار شستشو درب ماشین را باز بگذارید تا داخل آن کاملا خشک شود.
  • ملحفه باید به دور از گرد و خاک خشک شود.
  • توجه کنید در حین شستشوی ملافه از مواد شوینده زیاد استفاده نکنید. زیرا مواد شوینده زیاد به ماشین و بافت ملحفه آسیب وارد می کند.
  • لکه های باقی مانده بر روی ملحفه هتلی و دیگر مدل ها را می توانید با صابون به راحتی تمیز کنید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *