خواب و سلامتی

آلرژی فصلی و 6 راهکار برای درمان آن در منزل

آلرژی فصلی و 6 راهکار برای درمان آن در منزل

هنگامی که آلرژی فصلی به سراغ افراد می آید گاها ممکن است فرایند خواب آن ها را با مشکلاتی روبه‌رو کند؛ از جمله عوامل محرک آلرژی فصلی می توان به: قرار گرفتن در معرض عوامل محرک آلرژی، دراز کشید، استفاده از دستگاه های رطوبت ساز و غیره اشاره کرد. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که از علائم آلرژی فصلی رنج می برید لازم است تا انتهای این مطلب همراه ما باشید چرا که قصد داریم به معرفی عوامل و راه های درمان آلرژی بپردازیم تا بدین صورت خواب خوبی داشته باشید. با ما همراه باشید.

آلرژی چگونه بر خواب افراد تاثیر می گذارد؟

آلرژن ها با ورود شان به بینی شما سبب تحریک شدن و ایجاد علائم ناراحت کننده برایتان می شود. برخی از علائم آلرژی شامل: عطسه، آبریزش چشم و بینی، گرفتگی بینی و غیره می شود. این علائم علاوه بر تاثیر گذاری بر تنفس شما، بر روی خلق و خوی تان نیز تاثیرات مستقیمی وارد خواهد کرد. حتما برای شما هم پیش آمده است که به دلیل بروز آلرژی پاسی از شب را بیدار مانده اید و بدین صورت با کاهش خواب شبانه و در روز بعد احساس کسالت و خستگی مواجه شده اید.

خستگی می تواند بر روی عملکرد شما در مدرسه و یا محل کارتان تاثیر بگذارد و همچنین خواب بی کیفیت می تواند سبب بروز استرس و اضطراب شود. افرادی که به آلرژی مخصوصا آلرژی های فصلی مبتلا هستند به دلیل گرفتگی بینی، سرفه و یا عطسه چندین بار از خواب بیدار می شوند و بدین صورت خواب خوبی نخواهند داشت. با مرور زمان این نوع کم خوابی و بد خوابی ها ایجاد یک روتین منفی در زندگی افراد می شود و یک چرخه معیوبی را برای خواب افراد به وجود خواهد آورد، و آن ها برای رفع این مشکل به سراغ آرام بخش ها و یا الکل می روند و از این طریق برای به خواب رفتن استفاده می کنند.

علت تشدید آلرژی در شب و راه های درمان آن

علت تشدید آلرژی در شب و راه های درمان آن

اگر شما هم در هنگام خوابیدن از آلرژی فصلی رنج می برید لازم است این قسمت مقاله را مطالعه کنید تا با راه های درمانی آن آشنا شوید و بتوانید خواب خوبی را برای خود یا خانواده تان رغم بزنید. برخی از علت های بروز آلرژی عبارتنداز:

1. اتاق خواب مناسب

در صورتی که محرک ها در اطراف تان زیاد باشند برایتان درد ساز می شوند؛ لازم است نسبت به تمیزی اتاق خواب و منزل تان حساس باشید. به عنوان مثال وجود ظرف غذای کپک زده در اتاق تان یا نم زدن دیوار می تواند باعث ایجاد و تشدید حساسیت تان شود. لازم است روز در میان اتاق تان را تمیز و گردگیری کنید تا عوامل محرک را از محیط خواب تان دور کرده باشید. بدین منظور لازم است هر هفته روی تشک تان را با جارو برقی بکشید تا عوامل محرک را از بین ببرید.

2. دراز کشیدن

جالب است بدانید دراز کشیدن می تواند علائم شما را بدتر کند؛ هنگامی که دراز می کشید اصولا همه چیز در بینی شما شروع به ریختن در گلویتان می کند و این امر می تواند باعث ایجاد سرفه، خس خس سینه و یا مشکلات تنفسی شود. این موضوع برای افرادی که عادت به خوابیدن بر روی زمین دارند تشدید می شود.

3. وارد شدن گرده به اتاق خواب

اگر از آلرژی های فصلی رنج می برید لازم است نسبت به باز و بسته کردن پنجره های منزل تان احتیاط کنید تا عوامل آلرژی زا به منزل تان ورود نکند. لازم به ذکر است اگر حیوان خانگی دارید و آن را برای پیاده روی به بیرون برده اید یا آزاد است و می تواند به بیرون برود، احتمال وجود گرده یا عوامل محرک آلرژی در بدن آن بسیار بالا است؛ بهتر است آن را تا مدتی در اتاق خواب تان نبرید.

4. خوابیدن و نزدیک شدن به حیوان خانگی

نگهداری حیوانات در محیط خواب ممنوع

شوره حیوانات خانگی یکی از عوامل ایجاد کننده آلرژی بوده و می تواند اوضاع شما را بدتر کند؛ شوره حیوانات همان سلول های مرده پوست پستانداران است که هرزگاهی بر روی زمین ریخته می شود. بهتر است اگر آلرژی دارید حیوان خانگی تان را دور از خودتان نگه دارید و تا جایی که ممکن است آن را از محل خوابتان دور کنید؛ اگر شوره بدن حیوانات در نزدیکی محیط زندگی تان مانند: روی فرش، روی مبل و یا روی تخت خواب تان ریخته شود می تواند باعث افزایش آلرژی تان شود.

5. استفاده از دستگاه رطوبت ساز

مرطوب کننده ها می توانند برای خشکی سینوس هایتان مفید باشند؛ اما جالب است بدانید دستگاه های رطوبت ساز می توانند در بدتر شدن علائم آلرژی تان نیز نقش داشته باشند. کنه های گرد و غبار برای تکثیر و رشد به محیط مرطوب نیاز دارند بنابراین اگر فیلتر آن را تمیز و یا تعویض نکنید کپک های تولید شده در محیط می تواند در هوا معلق بماند و باعث تشدید آلرژی تان شود.

6. استفاده از تشک کهنه و نامناسب

تشک های کهنه و خراب عمر مفید شان را کرده اند و به همین دلیل لازم است از یک سرویس خواب جدید استفاده کنید. اگر قصد خرید سرویس خواب دارید لازم است از کالای خواب ضد حساسیت استفاده کنید.کالا خواب ضد حساسیت به دلیل کاربردی بودن متریال های آن می تواند شما را از دست تشک های معمولی که مواد آلرژیک را جذب می کنند خلاص کند. در صورتی که حساسیت فصلی دارید لازم است تحقیقات لازم را انجام دهید و به مرور برای خودتان یک سرویس خواب ضد حساسیت تهیه کنید تا از دست این مشکل خلاص شوید.

چگونه آلرژی در شب را تسکین دهیم؟

نکات لازم برای داشتن خواب خوب بدون آلرژی

در ادامه چند نکته ای را برایتان تهیه کرده ایم تا به کمک آن ها بتوانید آلرژی تان را درمان کنید و یا برای چند روزی از دست آن خلاص شوید. برخی از راه های کاهش آلرژی در شب شامل موارد زیر می شود:

 1. وضعیت خواب: قرار دادن بالش های اضافی به کاهش ترشحات بینی تان کمک خواهد کرد و در نتیجه خواب خوبی خواهید داشت.
 2. رعایت نظافت محیط خواب: اگر از آلرژی رنج می برید لازم است هر دو هفته روی تشک تان را جاروبرقی بکشید تا عوامل محرک را از محیط خواب تان دور کنید.
 3. گرده: به صورت مرتب منزل تان را جاروبرقی بکشید و از محافظ تشک و یا ملحفه بر روی تشک تان استفاده کنید تا هم به افزایش عمر تشک تان کمک کنید و هم خواب خوبی را برای خود تداعی کنید.
 4. حیوانات خانگی: در صورتی که شرایطش را دارید محیط نگهداری حیوان خانگی تان را از اتاق خواب تان دور کنید و اجازه ورود آن را به اتاق تان ندهید و یا اگر وابستگی زیادی ندارید می توانید آن را واگذار کنید تا بدین صورت آلرژی تان نیز کاهش پیدا کند.
 5. مرطوب کننده ها: در صورتی که قصد استفاده از دستگاه های رطوبت ساز را دارید به صورت مرتب آن را تمیز کنید.
 6. استفاده از کالای خواب ضد حساسیت: در صورتی که از این شرایط خسته شده اید می توانید به کالای خواب مربوط به حساسیت استفاده کنید. استفاده از بالش های ضد حساسیت و یا سایر سرویس خواب می تواند به کاهش علائم آلرژی تان کمک کند.

کالای خواب ضد حساسیت چیست؟

امروزه کالا خواب ضد حساسیت در تنوع بالا و متریال های مختلف طراحی شده اند تا شما بتوانید خواب خوبی را تجربه کنید. معمولا این سرویس خواب ها دارای متریال های ضد آلرژیک بوده و از ورود آلرژن ها به درون بالش و تشک تان جلوگیری خواهد کرد. برخی از متریال های به کار رفته در این سرویس خواب شامل موارد زیر می شود.

 1. الیاف هیپوآلرژنیک: این الیاف طراحی خاصی دارند و به کاهش آلرژن های موجود کمک می کند.
 2. مواد ضد آکاروس: برخی از متریال های ضد حساسیت مانند اسپری و پودر ها به کاهش آکاروس ها و آلرژن های مرتبط با آلرژی کمک می کند.
 3. پارچه ضد آلرژی: استفاده از پارچه های ضد آلرژیک که مانع ورود آلرژن ها می شوند؛ در برخی از بالش ها و روتختی ها مشاهده می شود.
 4. فیلتر هوا: برخی از محصولات خواب ضد حساسیت، شامل فیلتر هوا هستند و از ورود ذرات آلرژی به داخل کالا جلوگیری می کنند.
 5. فایبرگلاس ضد باکتری: استفاده از لایه های فایبرگلاس در لحاف و بالشتک ها به کاهش رشد باکتری و جلوگیری از حساسیت های ناشی از باکتری کمک می کند.

سرویس خواب ضد حساسیت چه ویژگی هایی دارد؟

سرویس خواب ضد حساسیت

برخی از ویژگی های رایج و چشم گیر سرویس خواب های ضد حساسیت شامل موارد زیر می شوند:

 1. کاهش تعریق: در تولید این سرویس خواب از پارچه های ضد تعریق استفاده شده است و حتی در گرم ترین روز های تابستان تعریق شما را به حداقل خواهد رساند.
 2. طراحی خاص: برخی از این سرویس خواب دارای جیب های کوچک و مخفی هستند که می توان درون آن ها از فیلتر هوا استفاده کرد.
 3. فاقد مواد حساسیت زا: استفاده از مواد فاقد آلرژیک می تواند به کاهش آلرژن های محیط تان کمک کند؛ برخی از این متریال و مواد شامل: هیپوآلرژینک، پارچه های ضد آب، فایبر گلاس ضد باکتری و مواد آکاروس می شوند.
 4. دوام بالا: محصولات فاقد حساسیت معمولا از دوام بالایی برخوردار هستند و شما می توانید به سادگی تا مدت ها از آن استفاده کنید.
 5. آرامش و آسایش: این محصولات به دلیل فاقد حساسیت بودن خواب خوب و آرامی را برایتان تداعی می کند و امروزه برخی از این محصولات شامل تکنولوژی کاهش نویز هم هستند.
 6. قابلیت شستشو: این محصولات نیز مانند هر کالای خواب دیگری لازم است به راحتی شستشو شود تا برای تمیز کردن آن ها دچار مشکل نشوید.

برای خرید سرویس خواب ضد حساسیت به چه فاکتور هایی باید توجه کرد؟

برخی از فاکتور های مهم برای خرید سرویس خواب ضد حساسیت شامل لیست زیر می شود:

 1. پارچه محافظ: سرویس خوابی که دارای پارچه محافظ ضد حساسیت است می تواند از ورود آلرژن هایی مانند گرد و غبار و عفونت های پوستی به داخل سرویس خواب جلوگیری کند. معمولا این پارچه ها ضد قارچ، ضد آلرژی و ضد باکتری هستند.
 2. جنس مواد: در هنگام خرید سرویس خواب از جنس هایی مانند: نایلون، پلی استر و غیره دوری کنید و به سمت کالای خوابی بروید که از الیاف ضد باکتریال مانند پنبه آلی، لاتکس طبیعی و پشم خالص بروید تا بدین صورت از بروز آلرژی فصلی جلوگیری شود.
 3. تناسب اندازه: به هنگام خرید سرویسی را انتخاب کنید که برایتان اندازه باشد؛ انتخاب یک سرویس خواب بیش از حد بزرگ و یا بیش از حد کوچک می تواند باعث ایجاد ناراحتی در خواب تان شود.
 4. تمیز کردن آسان: امروزه سرویس خواب های ضد حساسیت قابلیت تمیز شدن آسانی دارند؛ اما لازم است بیشتر مراقب آن باشید تا مجبور نباشید آن را شستشو دهید. انتخاب یک محافظ تشک یا ملحفه به کاهش آلوده شدن آن کمک خواهد کرد.
 5. توصیه پزشکی: در صورتی که آلرژی حادی دارید لازم است از پزشک تان برای خرید سرویس خواب ضد حساسیت مشورت بگیرید شاید لازم باشد مواردی را برای خرید رعایت کنید.

کلام آخر و جمع بندی

در این مقاله به معرفی عوامل حساسیت زا، بررسی و رفع آن ها پرداختیم و به شما سرویس خواب ضد حساسیت را معرفی کرده ایم تا بتوانید از دست آلرژی فصلی خلاص شوید و مجدد خواب خوبی را تجربه کنید. در صورتی که در این باره همچنان ابهاماتی دارید می توانید به سوالات متداول در انتهای مقاله مراجعه کنید.

سوالات متداول

کدام نوع آلرژی در شب بدتر می شود؟

آلرژی به کنه گرد و غبار در شب مخصوصا هنگام خواب تشدید شده و این کنه ها می توانند در بالش، تشک و یا لحاف شما نفوذ کنند. لازم به ذکر است کسانی که از این نوع آلرژی رنج می برند در هنگام شب های خنک بیشتر مراقب خود باشند چرا که احتمال بروز این آلرژی بالا تر می رود.

چه زمانی از روز آلرژی به اوج خود می رسد؟

بسته به نوع آلرژی ممکن است افراد ساعاتی از روز را از این آلرژی رنج می برند. بعد از باران آمدن، در روز های گرم که باد می وزد و یا در برخی از ساعات صبح این آلرژی به اوج خود خواهد رسید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *