مقالات

پارچه فلامنت چیست و چه خصوصیاتی دارد؟ کاربرد های آن چیست؟

پارچه فلامنت

پارچه‌ ها از نظر نوع الیاف، جنس و کیفیت به گروه ‌های مختلفی تقسیم می‌ شوند و انواع گوناگونی دارند. یکی از پارچه‌ هایی که از الیاف مصنوعی ساخته می ‌شود، پارچه فلامنت است که کاربردهای بسیار گسترده ‌ای دارد. معمولا از ترکیب الیاف مختلفی از جمله پنبه می توان به بهترین پارچه ‌های فلامنت دست یافت. طبیعتاً هرچه متریال به کار رفته در تولید این پارچه با کیفیت ‌تر باشند، پارچه جنس مرغوب ‌تر و طول عمر بیشتری خواهد داشت. از این پارچه برای تولید انواع لباس مردانه و زنانه، لباس های ورزشی و… استفاده می ‌شود. به همین دلیل امروزه میزان تولید پارچه فلامنت به شکل چشمگیری افزایش پیدا کرده است. برای آشنایی بیشتر با خصوصیات این محصول و کاربردهای آن در ادامه با ما همراه باشید.

پارچه فلامنت چیست و چه خصوصیاتی دارد؟

یکی از مهم ترین فاکتورهایی که معمولاً تولید کنندگان در تولید انواع لباس در نظر دارند، کیفیت و جنس پارچه استفاده شده در آن هاست. بسته به نوع و کاربری لباس از انواع مختلفی از پارچه‌ ها استفاده می‌ شود. پارچه فلامنت یکی از پرکاربردترین پارچه‌ هایی است که در گروه الیاف مصنوعی قرار می‌گیرد. معمولا در تولید این پارچه از مقداری الیاف فلامنت به همراه الیاف پنبه یا ویسکوز استفاده می‌ شود.

بسته به درصد الیاف فلامنت در این پارچه ‌ها می ‌توان آن ها را در گروه ‌های مختلفی دسته‌ بندی کرد. در واقع درصد پارچه فلامنت با توجه به متریال به کار رفته در آن مشخص می ‌شود. هرچه نخ فلامنت به کار رفته در پارچه بیشتر باشد و سهم بیشتری از متریال پارچه را به خود اختصاص دهد، پارچه لطیف ‌تر و نرم‌ تر خواهد بود. تا پیش از این معمولا برای تولید پارچه ‌هایی لطیف و نرم بیشتر از پنبه استفاده می ‌شد. هرچند که پنبه لطافت و نرمی قابل توجهی دارد، اما پارچه ‌هایی که تنها با متریال پنبه تولید شده ‌اند در اثر شستشوی مداوم مقاومت و انسجام خود را از دست می ‌دهند.

در حالی که به کار بردن مقادیری نخ فلامنت در تولید پارچه، باعث افزایش مقاومت و استحکام الیاف آن شده و طول عمر پارچه را افزایش می ‌دهد. پارچه‌ هایی که از مقادیر مشخصی نخ فلامنت تهیه شده ‌اند مقاومت بیشتری در برابر کشیدگی و سایش دارند. با توجه به خصوصیات نخ فلامنت می ‌توان گفت، امروزه این پارچه بسیار مورد توجه صنعتگران در حوزه ‌های مختلف قرار گرفته و کاربردهای گسترده ‌ای دارد.

یکی از مهم ‌ترین کاربردهای پارچه فلامنت استفاده از آن در تولید لباس ‌های ورزشی است. این پارچه همچنین به عنوان پارچه هتلی نیز شناخته می ‌شود که برای تهیه انواع روتختی و…کاربرد دارد و از ایجاد حساسیت برای افراد جلوگیری می کند.

مهم ترین خصوصیات پارچه فلامنت چیست؟

همانطور که اشاره کردیم پارچه فلامنت با توجه متریال به کار رفته در تولید آن به انواع مختلفی تقسیم می ‌شود. بهترین و باکیفیت ‌ترین انواع پارچه فلامنت دارای مشخصات زیر هستند:

 • این پارچه ‌ها در دو نوع ساده و طرح ‌دار به بازار عرضه می ‌شوند.
 • می توان آن ها را در دو نوع مات و براق تهیه کرد.
 • نرمی و لطافت بیش از اندازه، دو شاخصه بسیار مهم و اصلی در این نوع پارچه ‌ها هستند.
 • معمولا پارچه‌ های فلامنت درجه یک و مرغوب به هیچ عنوان رنگ پس نمی‌ دهند.
 • پارچه های فلامنت مرغوب به هیچ عنوان در اثر شستشوی مداوم آبرفت ندارند و مقاومت و استحکام خود را از دست نمی ‌دهند.
 • در برابر سایش و کشش استحکام بالایی دارند.
 • شلوارهای تولید شده با پارچه فلامنت به هیچ عنوان زانو نمی ‌اندازند.
 • دچار پوسیدگی نمی ‌شوند.
 • لول نمی ‌شوند.
 • در این پارچه ‌ها علائمی همچون تغییر رنگ یا عرض مشاهده نمی ‌شود.
 • این پارچه‌ ها در عرض های متنوعی همچون؛ 1، 1.5، 2 و 3 متر به بازار عرضه می ‌شوند.(در صورت درخواست، فروشندگان این پارچه ‌ها را با عرض 60 سانتی ‌متر نیز در اختیارتان قرار خواهند داد.)
 • این پارچه ‌ها از نظر رنگ بندی نیز بسیار متنوع هستند.
 • طرح ‌های چاپ شده بر روی پارچه فلامنت بسیار باکیفیت هستند و در اثر شستشو به راحتی از بین نمی ‌روند.
 • متریال و الیاف به کار رفته در تولید این پارچه به هیچ عنوان برای افراد ایجاد حساسیت نمی‌کنند.
 • این پارچه ‌ها از بافت بسیار متراکمی برخوردار هستند و الیاف منسجمی دارند.
 • لطافت و نرمی آن ها باعث می ‌شود تا احساس زبری در پوست بدن ایجاد نشود.
 • این پارچه ‌ها به عنوان پارچه ‌های چهار فصل شناخته می ‌شوند.

کاربردهای پارچه فلامنت چیست؟

کیفیت بسیار بالا و لطافت قابل قبول پارچه ‌های فلامنت باعث شده تا از این محصولات بتوان برای تولید انواع مختلفی از البسه و محصولات یکبار مصرف استفاده کرد. انعطاف پذیری و حالت کشسانی بالای این پارچه ‌ها سبب شده تا برای تولید انواعی از پوشاک مناسب باشند. در ادامه به بررسی مهم ترین کاربردهای پارچه فلامنت می ‌پردازیم.

دوخت انواع لباس زنانه، مردانه و بچگانه

پارچه فلامنت طرح دار در تولید لباس زنانه

معمولاً برای تهیه انواعی از لباس ‌های مردانه و زنانه مانند تیشرت ‌ها و شلوارک ‌ها می ‌توان از پارچه فلامنت استفاده کرد. فلامنت لاکرا یکی از پرکاربردترین و پرمصرف ‌ترین انواع این پارچه در بازار است که به دلیل لطافت و نرمی قابل توجه خود بیشترین استفاده را برای دوخت انواع لباس مردانه، زنانه و بچگانه دارد.

انعطاف پذیری بالای این نوع پارچه‌ ها باعث شده تا برای تولید انواع لباس راحتی بهترین گزینه به شمار آیند. جنس مرغوب این پارچه ‌ها باعث می ‌شود تا البسه تولید شده توسط آن ها به مرور زمان دچار افت کیفیت نشده و پرز ندهند.

معمولا یکی از دغدغه‌ های افراد در پوشیدن شلوار، زانو انداختن آن است. آن ها نگران هستند که بعد از چند بار استفاده و یا شستشو، شلوار انسجام اصلی خود را از دست داده و زانو بیندازد. این موضوع می ‌تواند ظاهر ناخوشایندی در استایل افراد ایجاد کند. اما خوشبختانه پارچه فلامنت به دلیل کیفیت بسیار بالا این نگرانی را از میان برداشته است.

دوخت انواع لباس ورزشی

پارچه فلامت در تولید لباس ورزشی

پارچه فلامنت با خصوصیات منحصر به فردی که دارد باعث شده تا به اولین انتخاب تولید کنندگان برای دوخت انواع لباس ورزشی تبدیل شود. لطافت، نرمی، انعطاف پذیری و حالت کشسانی بالا در این نوع پارچه سبب شده تا برای تهیه انواع لباس ورزشی بهترین گزینه به شمار رود.

معمولاً ورزشکاران تحرک بسیار بالایی دارند. برای اینکه لباس ‌های ورزشکاران در طول تمرین و یا مسابقات کیفیت خود را از دست ندهند بایستی از مرغوب ‌ترین پارچه ‌ها تهیه شده باشند. حرکات شدید ورزشی می ‌تواند به مرور زمان باعث افت کیفیت لباس‌ ها شود. اما برای اینکه در مصرف هزینه ‌ها صرفه ‌جویی به عمل آید معمولا تولید کنندگان برای تهیه لباس ‌های ورزشی از بهترین انواع پارچه فلامنت استفاده می‌کنند که بیشترین دوام و طول عمر را در گذر زمان دارند. تنوع رنگ این پارچه ها باعث می ‌شود تا ورزشکاران در رشته ‌های مختلف ورزشی بتوانند لباس‌ های مناسب خود را داشته باشند.

دوخت انواع البسه بیمارستانی

پارچه فلامنت در تولید لباس بیمارستانی

در بازار داخلی معمولاً پارچه‌ هایی که از الیاف کاملاً طبیعی ساخته می ‌شوند بیشترین قیمت را دارند. با توجه به این توضیح می ‌توان نتیجه گرفت پارچه ‌های فلامنت که در گروه پارچه ‌های تولید شده با الیاف مصنوعی قرار می‌گیرند از قیمت کمتری برخوردار هستند. این موضوع باعث می ‌شود تا پارچه فلامنت برای محیط ‌های بیمارستانی بهترین گزینه باشد.

معمولا بیمارستان ‌ها و مراکز درمانی نیاز مبرمی به تولید انواع لباس بیمارستانی یکبار مصرف برای بیماران، کارکنان و کادر پزشکی دارند. این مجموعه‌ ها برای صرفه ‌جویی در هزینه‌ های خود به سراغ پارچه ‌هایی می ‌روند که در عین کیفیت مطلوب از قیمت مناسبی برخوردار باشند. این پارچه یکی از اقتصادی ‌ترین پارچه ‌های بیمارستانی به شمار می ‌رود که می ‌توان به کمک آن حجم انبوهی از البسه یکبار مصرف بیمارستانی را تولید و روانه بازار داخلی کرد.

به این شکل مجموعه ‌ها و مراکز درمانی می ‌توانند به اندازه نیاز و بودجه خود بهترین انواع لباس یکبار مصرف بیمارستانی را به صورت عمده تهیه کنند. علاوه بر موارد ذکر شده می ‌توان از پارچه فلامنت در تولید انواع لباس و فرم کار، انواع ملحفه، روتختی و روبالشی نیز استفاده کرد.

مهم ترین نکات در خرید پارچه فلامنت

با توجه به مزایایی که برای پارچه فلامنت ارائه شد می توان به این موضوع پی برد که میزان عرضه و تقاضا برای این نوع پارچه در بازار داخلی تا چه اندازه بالاست. معمولا افرادی که تصمیم به خرید پارچه فلامنت می‌گیرند. در اکثر مواقع اقدام به خرید عمده این محصول می‌کنند تا در هزینه‌ های خود نیز صرفه ‌جویی به عمل آورند. برای اینکه در پایان خرید از انتخاب خود نهایت رضایت را داشته باشید و محصول نیز کیفیت و کارایی مورد انتظار شما را داشته باشد لازم است حتماً در زمان خرید نکاتی را مورد بررسی قرار دهید. این نکات به شرح زیر هستند:

 • توجه به جنس پارچه
 • لول نبودن کناره ‌ها و اطراف پارچه
 • کج نبودن پارچه
 • اطمینان از کیفیت بالای مواد اولیه در تولید پارچه
 • توجه به کیفیت پارچه
 • مناسب بودن قیمت محصول
 • استانداردهایی که در تولید پارچه به کار رفته ‌اند.
 • تمیز بودن بافت پارچه
 • بررسی تراکم و انسجام بافت پارچه
 • و…

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *