هتلداری

کانسپت هتل به چه معناست و چرا باید به آن توجه کرد؟

کانسپت هتل

شاید در تبلیغات ماهواره ای یک آگهی از فروش واحد آپارتمانی با کانسپت هتل شنیده باشید. اما معنای کانسپت چیست و چه منظوری دارد؟ concept واژه ای انگلیسی است که به معنای تصور کلی یا ایده به کار می رود. کانسپت در معماری، تصور ابتدایی معمار است که قصد دارد با آن نقشه سازه را طراحی کند. در واقع کانسپت هتل یا سازه های دیگر الهام بخش معمار برای طراحی نقشه هستند. ما در این مقاله قصد داریم به معنای کانسپت هتل و ویژگی های آن بپردازیم، پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

کانسپت هتل از سه بخش تشکیل می شود: محل، طراحی و نوع سازه. این سه بخش نیز در برگیرنده مواردی از جمله چشم انداز کلی، نمای درون و بیرون سازه، ساختار کلی، لوازم تجهیز هتل و ابزار ساخت و… هستند. پیچیدگی بیشتر در کانسپت به معنای غنی بودن آن نیست بلکه به کار بردن خلاقیت و ایده های نوین است که سبب تمایز آن با سایر کانسپت ها می شود. کانسپت هتل باید به گونه ای طراحی شود که ویژگی ها و خصوصیات متعارف را دربربگیرد. ساده بودن کانسپت به معنای خوب نبودن آن نیست. توجه به جزئیات کانسپت می تواند در عین سادگی ایده ای زیبا و منحصر به فرد خلق کند.

اکنون با این توضیحات شاید برایتان این سوال پیش بیاید که واحد مسکونی با کانسپت هتل به چه معناست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت، برخی از واحدهای آپارتمانی یا مسکونی از تجهیزات و امکانات پیشرفته ای برخوردارند که بعضا مشابه امکانات یک هتل 5 ستاره است. وقتی افراد وارد این واحدهای مسکونی می شوند از تمام امکانات یک هتل بهره مند خواهند شد. بعضی از این امکانات و خدمات شامل نظافت واحد، اتاق بازی یا سینما، اتاق جلسه های کاری، پارک خودرو، امکانات تفریحی مانند استخر و سونا و…. می باشد.

کانسپت هتل

اولین و مهمترین نکته در طراحی کانسپت هتل شناخت مخاطب است. باید بدانید هدف مشتری برای استفاده سازه به چه منظور است. معمولا افراد با سه هدف تجارت، تفریح و درمان کانسپت هتل را طراحی می کنند. برای مثال طراحی کانسپت هتل برای افرادی که به قصد سفر به هتل مراجعه می کنند یا برای انجام اقدامات درمانی حضور می یابند متفاوت است و باید بر اساس کلیات و جزئیات غیرمشترکی پیاده سازی شود.

سایر مواردی که اهمیت دارد اعم از زمان رزرو هتل، احتیاجات مهمان، فضای مناسب برای جنس و محدوده سنی مهمانان، مساحت هتل، مسافت نسبت به مرکز شهر و… می باشد. موفقیت طراحی کانسپت به میزان قابل توجهی به شناختن مخاطب بستگی دارد.

هدف را در نظر بگیرید و کلیات و فرعیات را ذکر کنید. نقاط ضعف و قوت، تهدید، فرصت، امکانات، دسترسی و… باید مورد توجه قرار بگیرند و برنامه ریزی برای طراحی مطابق این موارد انجام شود. در طراحی جزئیات است که می توانید خلاقیت ها و ایده های نوین را به کار بگیرید و اثری متفاوت و منحصر به فرد خلق کنید. با در نظر گرفتن موارد گفته شده طراحی کانسپت هتل جامع و کامل خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *