هتلداری

بوتیک هتل چیست و چه ویژگی ها و امکاناتی دارد؟

بوتیک هتل

بوتیک هتل با هتل تفاوت زیادی دارد و دارای امکاناتی است که برخی از هتل های 5 ستاره هم حتی آن را ندارند. این اقامتگاه ها در بین گردشگران بسیار محبوب است و خیلی از توریست ها در کشورهای مختلف برای چند روز استراحت خود این هتل ها را انتخاب می کنند. در این مطلب قصد داریم به شما بگوییم که بوتیک هتل چیست و چه ویژگی هایی دارد، پس با ما همراه باشید.

بوتیک هتل چیست؟

بوتیک هتل یک مجموعه اقامتی است که فضایی کمتر و کوچک نسبت به هتل ها دارد و مساحت آن کوچک تر است. این هتل ها خدمات به روزی دارند و در بعضی موارد هزینه اقامت در این مدل هتل ها، بیشتر از هتل های چهار ستاره یا پنج ستاره است. اما در کل این هتل ها فضای صمیمانه و دوستانه ای دارند و از فضای رسمی هتل ها به دور هستند. به غیر از این موضوع این هتل ها امکانات جذاب تر و جالب تری دارند.

تاریخچه بوتیک هتل

اولین هتل بوتیک در جهان توسط ایان شریگر در نیویورک افتتاح شد. این هتل از اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم ساخته شد. در این هتل ها بیشتر از سبک زندگی یا مفهوم خاصی استفاده شده بود. ایان شرگر و استیو روبل که مدیران تفریحات شبانه در یک سالن تئاتر بودند، در همان ابتدا بوتیک هتل خود را براساس ایده تفریحات شبانه و یک مفهوم رویایی در همان سالن تئاتر پیاده کردند.

بعد از آن هم به یک تجربه موفق دست پیدا کردند و تصمیم گرفتند که یک سالن اپرای قدیمی را با حفظ اصالت خود تبدیل به یک کلوپ تفریحی کنند. این کلوپ اولین کلوپ تفریحی دنیا با تم هنری بود. بعد از آن هم این افراد وارد صنعت هتلداری شدند و اولین بوتیک هتل تخصصی خود به نام هتل مورگانز را راه اندازی و افتتاح کردند. در ایران هم اولین بوتیک هتل در سال 1380 شمسی آغاز به کار کرد و از آن پس این هتل ها محبوبیت زیادی در بین مردم پیدا کردند و امروزه مورد توجه گردشگران ایرانی و خارجی زیادی قرار گرفته است.

تاریخچه

ویژگی های بوتیک هتل

بوتیک هتل

اگر بخواهیم ویژگی های بوتیک هتل را برای شما عنوان کنیم باید به موارد زیر اشاره کنیم:

  • وسعت و فضای کوچک: معمولا بوتیک هتل ها کمتر از 100 اتاق دارند و رستوران و بارهای آن کوچک هستند. امکانات تفریحی هم که برای این هتل ها انتخاب می شود، اندک است اما همان امکانات اندک هم می تواند برای گردشگران جالب و جذاب باشد. اگر شما آن دسته از افرادی هستید که در هتل خود سالن بزرگ و پارک آبی و غیره می خواهید، این هتل برای شما مناسب نخواهد بود. اما اگر به دنبال یک فضای کوچک و خلوت و آرامش بخش هستید، این هتل گزینه ایده آلی برای شما خواهد بود.
  • تم مخصوص: هر هتل بوتیک یک تم انحصاری و منحصر به فرد برای خود دارد. برخی از این هتل ها تم تاریخی دارند که احتمالا در بعضی از شهرهای تاریخی ایران مانند اصفهان، کاشان، یزد و غیره نمونه های آن را دیده اید. برخی هم از تم های فرهنگی مانند کتاب، شخصیت های معروف و غیره استفاده می کنند. این تم ها نه تنها در طراحی و دکوراسیون داخلی مشاهده می شود، بلکه لباس فرم کارکنان هتل، امکانات رفاهی و موارد دیگر هم از این تم استفاده شده است.
  • سبک طراحی: یکی از بارزترین ویژگی هایاین هتل ها، سبک طراحی این و نوع معماری خاص آن ها است. اگر شما یک بوتیک هتل تاریخی را برای خود انتخاب کنید، هر قسمت از این هتل از اتاق ها گرفته تا رستوران و فضای باز همگی دارای طراحی و معماری قدیمی و سنتی هستند. این هتل کاملا برعکس اکو هتل است که یک فضای محیط زیستی و طبیعی دارد.
  • ارائه خدمات صمیمی: چون هتل بوتیک ها کوچک هستند و تعداد اتاق های آن ها هم کمتر است، به همین دلیل یک فضای صمیمی بسیار خوبی در این فضا برقرار است. به نحوی که در هتل های معمولی چنین صمیمتی کمتر دیده شود.

امکانات و طراحی اتاق بوتیک هتل

می توان گفت تقریبا همه بوتیک هتل ها در سراسر جهان یک هدف را دنبال می کنند و آن ارائه یک اقامت راحت توام با آرامش و صمیمیت به مهمانان و گردشگران است. اما باید بگوییم که در طراحی، چیدمان و برخی از امکانات در این نوع از هتل ها کاملا متفاوت از هتل های معمولی هستند. معمولا در اتاق این هتل ها تخت، حمام، برخی از امکانات رفاهی مانند تلویزیون، لوازم بهداشتی و غیره فراهم شده است. اما به غیر از این موارد این هتل ها ها طراحی کاملا منحصر به فردی دارد و امکانات دست چین شده با چیدمان های متفاوت در آن مشاهده می شود. دکور اتاق این اقامتگاه ها معمولا داری آثار هنری، کاغذ دیواری، رنگ های متنوع و گرم، نورپردازی های جذاب و متفاوت، اثاثیه به سبک قدیمی و عتیقه جات است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *