مقالات

با ملحفه های کهنه و مندرس چه کاری می توان انجام داد؟

ملحفه کهنه

معمولا ملحفه های قدیمی به دلایلی همچون لک های غیر قابل شستشو، ساییدگی و رنگ و رو رفتگی بر اثر شستشوهای مکرر، پارگی و غیره دیگر قابل استفاده نیستند. در چنین مواقعی شاید افراد بخواهند این ملحفه کهنه را دور بیاندازند اما واقعا کهنه بودن این ملحفه ها به این معنا نیست که دیگر قابل استفاده نباشند. شما می توانید از این پارچه استفاده های دیگری داشته باشید.بنابراین می توانید پیش از این که برای خرید ملحفه سفید اقدام کنید، سعی کنید ملحفه های قدیمی خود را بازیافت کنید و استفاده های جدید از آن داشته باشید. در این مطلب قصد داریم به شما بگوییم که با ملحفه های کهنه و مندرس چه کاری می توان انجام داد؟ با ما همراه باشید.

تبدیل ملحفه های قدیمی به کیف خرید

ساخت کیسه خرید با ملحفه کهنه

برخی از ملحفه ها دچار لک های غیر قابل شستشو یا پارگی های جزئی می شوند و برای تشک قابل استفاده نیستند. اما می توان این قسمت های لکه دار و پاره را دور انداخت و با باقی مانده پارچه ها یک کیسه پارچه ای کاربردی دوخت. در این صورت هنگام خرید دیگر نیازی به کیسه های نایلونی نخواهید داشت و با این کار کمک بزرگی به محیط زیست خود می کنید. تنها وسایلی که برای دوخت این کیسه ها به وسیله ملحفه کهنه نیاز دارید قیچی، چند عدد سنجاق و چرخ خیاطی است. اگر هم چرخ خیاطی نداشته باشید می توانید با نخ و سوزن این کار را انجام دهید.

استفاده از ملحفه کهنه به عنوان دستمال های گردگیری

همه ما در طول روز چندین بار از دستمال های کاغذی استفاده می کنیم. استفاده از ملحفه های قدیمی به جای این دستمال ها قطعا جان چندین درخت را نجات می دهد و باعث کمک به محیط زیست می شود و زباله های غیر بازیافت را هم کمتر می کند. برای دوخت دستمال های نظافتی حتی نیاز به چرخ خیاطی هم ندارید و می توانید تنها با قیچی و نخ و سوزن دستمال ها را برش بزنید و دور آن ها را کوک بزنید. معمولا این پارچه ها آبگیری بسیار خوبی دارند و حسابی کار شما راحت می کنند.

استفاده از ملحفه های کهنه برای رنگ آمیزی ساختمان

اگه فکر می کنید ملحفه کهنه شما خیلی قدیمی و مندرس است و به درد دستمال نظافتی و دوخت کیسه پارچه ای نمی خورد می توانید آن را برای مواقعی همچون رنگ آمیزی ساختمان استفاده کنید. با این پارچه ها دیگر نگران این نخواهید بود که کاشی و سرامیک منزلتان رنگی شود و یا روی قسمت خاصی رنگ ریخته شود. به راحتی می توانید با این پارچه هر جایی که رنگی می شود را پاک کنید یا پیش از رنگ آمیزی آن را با این پارچه ها بپوشانید.

استفاده از ملحه کهنه برای محافظت از گیاهان

معمولا در فصل های سرد سال مانند زمستان فقط انسان ها نیستند که دچار سرمازدگی می شوند. در این زمان ها باید به فکر گیاهان و گل های خانگی هم بود. گاهی ممکن است در بعضی از شب های بسیار سرد دانه های کاشته شده یا گیاهانی که در برابر سرما مقاومت ندارند از بین بروند. شما می توانید از این پارچه های کهنه شده به عنوان یک عایق سرما برای گیاهان خود استفاده کنید و آن ها را از یخ زدگی و تغییرات ناگهانی آب و هوا نجات دهید.

استفاده از ملحفه کهنه به عنوان پد گرمایشی

یکی دیگر از کاربردهای ملحفه کهنه این است که از آن به عنوان پد گرمایشی استفاده کنید. برای زمان هایی که دچار دردهای عضلانی، معده درد، کمر درد، گوش درد و شکم درد و غیره می شوید، پدهای گرمایشی می توانند به کمک شما بیایند و درد شما را تسکین دهند. با استفاده از ملحفه های کهنه می توانید برای خود پد گرم درست کنید و هنگام برز درد آن را به وسیله اتو یا بخاری و شوفاژ گرم کنید و در محل درد بگذارید تا درد تسکین پیدا کند.

استفاده از ملحفه کهنه برای ساخت چادر بازی برای کودکان

یکی از سرگرم کننده ترین کارها با استفاده از ملحفه کهنه، ساخت چادر بازی یا قلعه برای کودکان است. شما به راحتی می توانید با چند تکه چوب و ملحفه ای که دیگر قابل استفاده برای شما نیست، یک قلعه رویایی و سرگرم کننده برای فرزندان خود بسازید.

ساخت روکش میز اتو با ملحفه قدیمی

ملحفه های قدیمی معمولا جنس بسیار خوب و ضخیمی دارند. بنابراین می توانند آن را به عنوان پد میز اتو برش بزنید و یک روکش برای میز اتو خود بدوزید. در این صورت می توانید هر نوع لباس را روی این روکش ها اتو کنید، بدون این که روی لباس شما برق بیفتد.

استفاده از ملحفه کهنه برای زیرانداز

اگر ملحفه شما هنوز شرایط خوبی دارد و فقط دارای چند لک است می توانید از آن به عنوان زیرانداز در مکان های تفریحی استفاده کنید یا هنگام بازی بچه ها با رنگ و گواش آن را به عنوان زیر انداز برایشان پهن کنید. از خوبی های این ملحفه ها این است که حجم بسیار کمی را اشغال می کنند، بنابراین می توانید همیشه آن را در صندوق عقب ماشین خود نگهدارید.

تبدیل ملحفه کهنه به چادر ماشین

یکی از بهترین کاربرد های ملحفه های بزرگ که دارای لک هستند یا رنگ رویشان رفته است این است که دور آن کش بدوزید یا چند بند به آن بدوزید و از آن به عنوان چادر ماشین برای جلوگیری از آفتاب سوختگی ماشین خود استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *