خواب و سلامتی

راهنمای خرید تشک کودک و آشنایی با ویژگی های تشک خوب

راهنمای خرید تشک کودک

به طور کلی، یکی از حساس ترین دوره های زندگی، که میزان آسیب پذیری افراد در آن به بیشترین میزان خود می رسد، دوران کودکی است. در این دوران، مواردی مانند خواب، تغذیه و محیط اطراف کودک، تاثیر بسزایی بر سلامت روحی و جسمی او داشته و وجود برخی مشکلات، ایرادات احتمالی در این موارد نیز، موجب به وجود آمدن اختلالات و بیماری های فراوانی برای کودکان خواهد شد. یکی از راهکار های مناسب برای جلوگیری از بروز مسائل و مشکلات جسمی و آسیب رسیدن به کمر، گردن و پا های کودک، استفاده از تشک مناسب کودکان است. این نوع تشک ها، با طراحی و ساختار به خصوص خود، علاوه بر محافظت از اجزای بدن، به سلامت پوست کودک نیز کمک فراوانی خواهند کرد. در این مطلب، شما را با انواع تشک مناسب برای کودکان، ویژگی های یک تشک مناسب و نکات مهم در زمینه انتخاب و خرید آن آشنا می کنیم؛ با ما همراه باشید.

تشک کودک چیست؟

به طور کلی باید گفت، هر نوع تشکی که طراحی آن متناسب با آناتومی بدن کودک بوده و به او حس آرامش بدهد، تشک کودک نامیده می شود. این نوع تشک ها، اغلب از تشک های معمولی موجود در بازار کوچک تر بوده و به دلیل امنیت بالا، از تشک های نوزادی بزرگ تر هستند.

انواع تشک کودک

امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی تشک های مناسب کودکان، دارای انواع مختلفی هستند که در ادامه، برخی از مهم ترین و محبوب ترین انواع آن ها را بررسی خواهیم کرد:

1. تشک آنتی رفلاکس

تشک آنتی رفلاکس

این نوع از تشک های کودک، به دلیل داشتن شیب مناسب، از برگشت اسید معده به دهان جلوگیری کرده و جالب است بدانید اغلب در اطراف این تشک ها نیز، محافظ غلت گیر وجود دارد. هم چنین، در قسمت پایینی این نوع تشک کودک نیز برجستگی قابل تنظیم، برای جلوگیری از سر خوردن کودک در نظر گرفته شده است؛ تا بهترین نگهداری را از بدن کودک تان داشته باشد.

2. تشک بالشت دار

از آن جایی که یکی از مشکلات کودکان پس از خواب، افتادن بالشت زیر سر آن ها بوده که در صورت تکرار، موجب بروز مشکلاتی مانند گردن درد و غیره می شود، استفاده از تشک بالشت دار برای جلوگیری از این مشکل، بسیار مناسب و کاربردی می باشد. این نوع تشک، دارای بالشت متصل به خود بوده که توسط یک زیپ، امکان اتصال و جدا شدن نیز دارد.

3. تشک گارددار

تشک کودک

نوع دیگری از تشک های مناسب کودکان، تشک هایی هستند که به طور کامل و دور تا دور آن برجسته بوده و همین موضوع، از افتادن کودک جلوگیری خواهد کرد. هر چند این تشک ها، محافظ خوبی به منظور جلوگیری از افتادن کودکان هستند، با این حال توصیه می شود از قرار دادن این تشک ها بر روی مبل یا هر ارتفاع دیگری، خودداری شود.

4. تشک مسافرتی

این نوع تشک کودک، برای افرادی که به هر دلیل اغلب در سفر به سر می برند، بسیار مناسب و کاربردی بوده است؛ این تشک همان ویژگی های تشک کودکان را در سایزی کوچک تر دارد.

5. تشک های فومی

یکی از بهترین انواع تشک های مناسب کودک، تشک های فومی است که وزن بیشتری نسبت به سایر انواع تشک ها داشته و در صورت وارد کردن فشار بر آن، دوباره به حالت اولیه خود بر می گردد. این امر، موجب جلوگیری از بروز سندروم مرگ ناگهانی کودک شده و بدین صورت کودک دچار خفگی نخواهد شد.

ویژگی های تشک مناسب کودک

تشک مناسب برای کودک، دارای ویژگی های مختلفی است که لازم است در زمان انتخاب تشک مناسب کودک و یا خرید تخت خواب، به آن ها دقت شود. برخی از ویژگی های مهم تشک مناسب کودک، شامل موارد زیر می باشد:

1. سایز تشک

اولین ویژگی مهم تشک سایز آن است که در حال حاضر، اغلب تشک های تولید شده، دارای این ویژگی بوده و راحتی خواب کودک را تضمین خواهند کرد. این تشک ها، در دو سایز 80 و 90 در بازار موجود بوده و از آن جایی که کودکان در سن رشد هستند و احتمال رشد قدی در آن ها وجود دارد، بهتر است از تشک استاندارد یک نفره استفاده شده تا علاوه بر صرفه جویی در هزینه، کودک نیز از فضای بیشتری برای خواب بهره مند باشد.

2. ارتفاع تشک

از دیگر ویژگی های تشک مناسب برای کودکان، ارتفاع آن است که ارتفاع مناسب برای کودک، در حدود 20 سانتی متر می باشد. ارتفاع تشک باید به صورتی باشد که تعادل را در میزان سفتی حفظ کرده و در زمان رفتن به تخت خواب نیز، کودک را دچار مشکل نکند. توصیه می شود ارتفاع تشک مناسب کودک، همان ارتفاع استاندارد 20 سانتی متری باشد.

3. الیاف تشک

الیاف تشک کودک

یکی از مهم ترین ویژگی های تشک مناسب کودک، الیاف استاندارد آن است. دقت در این مورد، موجب انعطاف پذیری درست ستون فقرات کودک در نوجوانی شده و در کیفیت خواب او نیز تاثیر مستقیمی دارد. برخی از الیاف های مهم در این تشک ها عبارتند از:

4. میزان سفتی و نرمی تشک

مورد دیگر در زمینه ویژگی های تشک مناسب کودک، میزان سفتی و نرمی آن است. تشک کودکان نباید خیلی نرم یا سفت باشد و نیاز است تعادلی در نرمی و سفتی داشته باشد. هر چند، باید سلیقه کودک نیز در انتخاب تشک نرم یا سفت در نظر گرفته شود. اما همانطور که می دانید نرمی یا سفتی بیش از حد می تواند در دراز مدت باعث به وجود آمدن بیماری های مربوط به ستون فقرات می شود.

5. نوع فنر تشک

از آن جایی که در انتخاب تشک مناسب برای کودکان، علاوه بر قیمت، باید به سلامت کودک در خصوص کمر و انحنای ستون فقرات نیز توجه کرد، استفاده از تشک های فنری با فنر های متصل، متصل میکرو، فنر فیبربونل و یا تشک های بدون فنر، تشک های طبی و یا تشک های ترکیبی شامل اسفنج و ریباند، می تواند یکی از گزینه های افراد برای انتخاب و خریداری تشک مناسب کودک باشد.

6. جنس پارچه تشک

مورد مهم دیگر در زمینه ویژگی های تشک مناسب کودک، دقت در جنس پارچه رویی تشک است که به علت حساسیت پوست در کودکان، دقت در این مورد بسیار مهم و ضروری می باشد. جنس پارچه تشک باید به گونه ای باشد که گرمای زیاد ایجاد نکند، تا کودک در هنگام خواب، دچار تعریق بیش از اندازه نگردد. هم چنین جنس تشک، علاوه بر ضد حساسیت بودن، باید دارای تهویه هوا نیز باشد.

7. استحکام و ماندگاری تشک

تشک کودک

ویژگی مهم دیگر در تشک های مناسب کودک، دقت در میزان استحکام و ماندگاری تشک است که دقت به آن، با توجه به پر جنب و جوش بودن کودکان، از اهمیت بالایی برخوردار است. لازم است بدانید، تشک های فومی و آلاستیکی، از جمله تشک های ماندگار در میان انواع تشک های کودک می باشند.

8. دقت در حالت خواب کودک

از معیار های مهم دیگر در زمینه ویژگی تشک مناسب کودک، دقت در حالت خواب کودک است. به طور مثال، در صورتی که کودک در زمان خواب زیاد تکان می خورد، بهتر است از تشک های نسبتا سفت استفاده شده و اگر به پهلو می خوابد، انتخاب تشک هایی با نرمی و سفتی متعادل، بهترین گزینه می باشد.

9. دقت در برند و گارانتی تشک

یکی دیگر از ویژگی های مهم تشک مناسب کودک، دقت در برند و توجه به گارانتی محصول خریداری شده است. از آن جایی که کودکان، اغلب با چالش های مختلفی مانند کم خوابی، شب ادراری کودکان و غیره رو به رو هستند، لازم است به مواردی مانند، نگهداری از تشک نیز دقت شده و از کیفیت تشک خریداری شده اطمینان پیدا کنید.

نکات ایمنی خواباندن کودک

بر اساس تحقیقات انجام شده، سطوح خواب نرم مانند لحاف، روتختی، تخت های آبی و صندلی های کیسه ای، با برخی از اختلالات کودکان مانند سندروم مرگ ناگهانی ارتباط مستقیم داشته و خوابیدن کودک در این مکان ها، احتمال بروز خطرات مختلف دیگری را نیز به دنبال دارد. برخی نکات ایمنی هنگام خواباندن کودک، شامل موارد زیر می باشد:

  • لازم است هنگام خرید تشک مناسب برای کودکان تعادلی در سفتی و نرمی داشته باشد.
  • بهتر است کودک وسط تشک خوابانده شود.
  • از خواباندن کودک بر روی کاناپه یا صندلی راحتی خودداری شود.
  • در صورتی که تشک بر روی تخت قرار داده شده و حفاظ ندارد، بهتر است یک حفاظ تخت شبکه دار تهیه شده و از حفاظ های نرده دار یا میله ای استفاده نشود.
  • در صورتی که تشک و تخت کودک در کنار دیوار یا تخت والدین قرار دارد، بهتر است هر روز بررسی شده تا مطمئن شوید هیچ فاصله ای برای افتادن کودک وجود ندارد.
  • از خرید تشک های متفرقه و بی ضمانت خودداری شود.
  • لازم است هر 6 ماه یکبار، تشک را سر و ته کرده و آن را 180 درجه برگردانید.

چگونگی نگهداری از تشک مناسب برای کودکان

لازم است به منظور نگهداری از تشک کودکان، همیشه آن را تمیز نگه داشته و از محافظ تشک استفاده نمایید. علاوه بر این، می توانید برای پیشگیری از سایش تشک، از روتختی های محافظ استفاده کنید. از آن جایی که تماس تشک با آب و رطوبت، موجب آسیب به الیاف آن شده و رشد قارچ ها و باکتری ها را به دنبال دارد، لازم است برای شستن آن، روش هایی غیر از شستشو با آب را به کار ببرید. به طور کلی، بر اساس توصیه های بهداشتی، لازم است پس از 8 تا 10 سال، تعویض تشک انجام شود که این مدت زمان برای تعویض تشک کودکان، کمتر می باشد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *