صنعت نساجی

پارچه گاباردین چیست و چه کاربردهایی دارد؟

پارچه گاباردین

از کلمه گاباردین در گذشته برای یک نوع لباس خاص استفاده می کردند؛ اما پس از گذشت چند سال کاربرد گاباردین تغییر کرد. در سال 1888 توماس بربری بنیان گذار برند لوکس بربری پارچه ای را تولید می کند و نام آن را گاباردین گذاشت. از تاریخ نام برده به بعد گاباردین یک مفهوم مدرن پیدا کرده و نام یک پارچه را به خود گرفته و تاکنون نیز از این نام استفاده می کنند.

در گذشته از این پارچه برای روبالشتی، روتشکی، رومبلی و دوخت انواع لباس استفاده می شد اما امروزه با تولید رنگی این پارچه تنوع بی نظیری دارد و می توانید با هر سلیقه ای آن را خریداری کنید. گاباردین یا گاواردین یکی از محکم و مقاوم ترین پارچه هاست که به دلیل بافت بسیار متراکمی که دارد امروزه بسیار استفاده می شود. در این مقاله برای شما ویژگی ها، کاربرد و نحوه شستشوی آن را تهیه کرده ایم تا بتوانید به راحتی آن را انتخاب و خریداری نمایید.

گاباردین چگونه تولید می شود؟

در گذشته پشم پوسیده شده را به همراه پنبه می بافتند اما قبل از بافتن برای ضدآب شدن آن لانولین به آن اضافه می کردند. این پارچه به صورت خطوط مورب بافته می شود بدین ترتیب تراکم تار از پود آن بیشتر است. این ویژگی سبب می شود تا در حین برش پارچه، پارچه به آسانی برش بخورد. امروزه پشم را با پنبه، پلی استر و یا ترکیبی از این دو مخلوط و پارچه را تولید می کنند.

کاربرد گاواردین

پارچه گاباردین

امروزه از این پارچه بسیار استفاده می شود و کاربرد های بسیار زیادی دارد از جمله:

 1. دوخت روبالشی
 2. دوخت تشک
 3. دوخت پرده
 4. دوخت رومبلی
 5. فرم مدارس
 6. فرم های اداری
 7. دوخت لباس های ورزشی
 8. دوخت لباس های نظامی
 9. دوخت لباس های روزانه و غیر رسمی

مزایای گاباردین

در این قسمت برای شما مزایای گاباردین را تهیه کرده ایم تا بتوانید در انتخاب این پارچه عاقلانه عمل کنید.

 1. این پارچه به دلیل بافتی که دارد؛ ثبات سایشی بسیار زیادی دارد و بدین ترتیب دوام پارچه بسیار بالا است.
 2. این پارچه الیاف پشمی دارد.
 3. پارچه گاواردین جنس پشمی دارد و به دلیل وجود تراکم با بافت بالا وزن سنگینی دارد و در دسته پارچه های وزن متوسط به بالا قرار می گیرد.
 4. همانطور که گفتیم در تهیه این پارچه از پشم و پنبه استفاده شده که جذب رطوبت این پارچه را بالا برده و در نتیجه حس مطلوبی در هر ماه سال به ما می دهد.
 5. الیاف پشم در برابر چروک شدن مقاومت بسیار بالایی دارد و در نتیجه به راحتی چروک نمی شود.
 6. متراکم بودن این پارچه باعث می شود ایست زیبایی داشته باشد و به شما برای استفاده روزانه کمک کند.
 7. استفاده از نخ هایی با تاب بالا به شما در لکه زدایی کمک می کند و این نکته دلیل بسیار مناسبی برای برگزیدن این پارچه محسوب می شود.

نحوه شستشو گاباردین

پارچه گاباردین

با توجه به میزان حساسیت پارچه های پشمی نسبت به گرمای آب و حرارت، بهتر است برای شستشوی این نوع پارچه ها (از دمای شستشوی 40 درجه استفاده کنید) به روش خشک شویی عمل کنید تا آسیبی به پارچه نرسد. بدین ترتیب نه تنها کیفیت پارچه کم نمی شود بلکه به افزایش عمر آن نیز کمک می کنید. اگر قصد شستن آن را در خانه دارید بهتراست از روش شستشو لباس های پشمی استفاده کنید تا به بهترین شکل ممکن آن را بشویید.

این روش در ماشین های لباسشویی پیشرفته درجه حرارت مناسب و میزان چرخش مناسب برای این نوع پارچه ها را دارد. اگر می خواهید آن را با دست بشویید؛ لگنی را پر از آب و مقداری مایع لباسشویی کنید، سپس پارچه را درون آن فرو کرده و اجازه دهید 15 دقیقه درون آن بماند. با دست آن را بشویید اما مراقب دمای آب باشید بیش از حد داغ نباشد. پس از شستشو آن را بر روی رخت لباس پهن کنید تا آب اضافه آن خارج و خشک شود.

اتوکشی گاباردین

برای اتو کشی این نوع پارچه نیز باید از دمای متوسط استفاده کنید چرا که نسبت به حرارت حساس هستند و در اثر حرارت بالا می تواند کیفیت و کاربرد اصلی خود را از دست بدهد. ضمن اینکه در اتو کشی نباید زیادی آن را بکشید یا بیش از حد روی پارچه فشار وارد کنید. اگر پس از شستشو آن را تکان دهید و صاف پهن کنید نیازی به اتو کشی ندارد. به علاوه اتو کشی نامناسب و با حرارت بالا می تواند پارچه را برق بیندازد و زیبایی آن را از بین ببرد.

ویژگی ها و برتری های پارچه گاباردین نسبت به دیگر پارچه ها

 1. بادوام و مستحکم است: اگر به پارچه ای فکر می کنید و می خواهید تا سالیان سال برایتان بماند گاباردین بهترین گزینه است. این نوع پارچه به دلیل داشتن استقامت بالا و بافت جان دار فقط برای یک و یا دو فصل استفاده نمی شود بلکه شما می توانید با خرید آن سرمایه گذاری کنید و بهترین گزینه را خریداری کنید.
 2. ضدآب است: یکی دیگر از برتری های این نوع پارچه ضدآب بودن آن است. با توجه به جنسی که دارد در برابر آب مقاوم است و به همین دلیل انتخاب خیلی خوبی برای لباس های پاییزه مخصوصا بارانی است.
 3. چروک نمی شود: اگر به درستی از این پارچه استفاده کنید خواهید دید که به سختی چروک می شود؛ بسیاری از پارچه های ملافه ای امروزه از جنس گاباردین است به این دلیل که دیر به دیر چروک می شود و می تواند تایم زیادی صاف و شق و رق بماند.
 4. مقاوم در برابر ساییدگی: این پارچه به دلیل استقامت بالایی که دارد در برابر ساییدگی بسیار مقاوم است و می توانید تا سالیان سال سالم و زیبا بماند.
 5. مناسب برای تمام فصول: این پارچه برای هر فصلی از سال مناسب است و شما می توانید با یکبار هزینه کردن در تمامی ماه های سال از آن استفاده کنید.
 6. حس راحتی: اگر می خواهید از این پارچه برای تشک و بالشت خود استفاده کنید خیال تان راحت باشد که بهترین انتخاب را کرده اید؛ شما می توانید با استفاده از این پارچه حس راحتی هنگام خواب داشته باشید.
 7. تخریب پذیر است: گاباردین تجزیه پذیر است و به محیط زیست آسیب نمی زند. بنابراین اگر طرفدار محیط زیست هستید این پارچه سازگار با محیط زیست بهترین گزینه برای شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *