صنعت نساجی

 پارچه کشمیر چیست؟ انواع پارچه کشمیر

پارچه کشمیر

پارچه های کشمیر یکی از انواع پارچه های لوکس و گران قیمت هستند که وقتی اسم آن را می شنویم یاد گرمی و لطافت آن می افتیم. اگر کسی بخواهد در فصل پاییز و زمستان یک لباس گرم و نرم بپوشد، می تواند پارچه کشمیر را برای لباس های خود انتخاب کند. این پارچه سال ها است که به عنوان یک پارچه ترند شده در بازار ایران به فروش می رسد و بعد از پارچه بامبو، کتان و پنبه، جزء محبوب ترین پارچه ها به شمار می رود. در این مطلب قصد داریم به معرفی پارچه کشمیر و انواع آن بپردازیم. بنابراین اگر مایل هستید در این زمینه اطلاعات خوبی کسب کنید، تا پایان مطلب ما را همراهی کنید.

کشمیر پارچه ای است که الیاف آن از پشم بز کشمیر و یا انواع دیگر بزها به دست می آید. این پارچه ها بیشتر تحت عنوان پشمی شناخته می شوند. اما واقعیت امر این است که آن را از موی بز می سازند که بافتی منحصر به فرد و متفاوت از پشم گوسفند دارد. بزهای کشمیر دو نوع کرک دارند که یکی از آن ها نرم و لطیف و نازک است. اما نوع دیگر آن ضخیم و بلند تر است که دی هیر می شوند. دی هیر موی بز به این معنا است که موهای ضخیم بز از موهای نازک و کرکی جدا می شوند و آن ها را به کارخانجات برده تا رنگرزی و ریسندگی شوند.

پارچه کشمیری که امروزه در بازار وجود دارند بافتی سبک، لطیف و ظریف دارد. معمولا لباس هایی که با این پارچه تولید می شوند، عمر و دوام طولانی دارند و به هیچ عنوان تغییر رنگ و جنس نمی دهند و دچار پرزدهی هم نمی شوند. در واقع این نوع پارچه ها می توانند همانند عایق عمل کنند و گرمای خوبی به بدن دهند. علت اصلی گرانی این پارچه هم همین با کیفیت و عایق بودن پارچه است.

پارچه کشمیر

اگر بخواهیم از ویژگی های اصلی پارچه های کشمیر بگوییم باید به دو مورد از مهم ترین آن ها اشاره کنیم:

گرمی پارچه های کشمیر

شاید وقتی از گرمی پارچه های کشمیر صحبت می کنیم تصور کنید که این پارچه ها ضخامت بسیار زیادی دارند. اما باید بگوییم که اتفاقا این پارچه ضخامت کاملا متوسط و کمی دارند و بسیار هم سبک هستند. چیزی که باعث شده گرمی آن ها زیاد و جز عایق های گرمایی محسوب شوند، بافت طبیعی این پارچه ها است.

در واقع شما زمانی که یک لباس با پارچه کشمیر تهیه می کنید، به عنوان مثال یک پالتو کشمیر، به هیچ عنوان اجازه نمی دهد گرمای داخل پالتو به بیرون و سرمای بیرونی به درون پالتو نفوذ کند. به همین دلیل بز کشمیر می تواند در فصل های سرد سال در مناطق آزاد و کوهستانی زندگی کند. جنس پشم و موی بز کشمیر به شکلی است که می تواند به آن ها این فرصت را دهد تا سرد ترین دماها را تحمل کنند. از این رو این پارچه میزان گرمای بسیار بالایی دارند.

رنگ طبیعی پشم کشمیر

یکی دیگر از ویژگی های اصلی پارچه های کشمیر این است که رنگ آن ها به صورت طبیعی خاکستری، سفید و قهوه ای است. اما امروزه چون تنوع رنگ در لباس بسیار بالا رفته است و بیشتر افراد از ترکیب های شاد و متنوعی در لباس های خود استفاده می کنند، تولید کنندگان پس از تهیه پشم بز آن ها را به کارخانجات رنگرزی می فرستند. به همین دلیل شما می توانید انواع رنگ های شاد و زمستانی را در این پارچه ها مشاهده کنید.

پارچه کشمیر

پارچه های کشمیر براساس جنس و رنگی که دارند و همچنین براساس درصدی از موی بز که در آن ها به کار می رود، به انواع مختلفی دسته بندی می شوند. علاوه بر آن هر کدام از پارچه های کشمیر هم طرح های مختلفی دارند که می توان آن ها را از این جهت هم تفکیک کرد. در کل دو نوع الگوی متفاوت ازاین پارچه وجود دارد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم:

پارچه کشمیر ترک و انواع کشمیر پارچه براساس جنس

پایه و اساس همه پارچه های کشمیر همان موی بز اصیل کشمیری است. اما همان طور که می دانید پیدا کردن موی اصلی بز که در عین حال نرم و لطیف باشد و کیفیت بالایی هم داشته باشد، کار تقریبا دشواری است و این موها کمیاب هستند. به همین دلیل نوع پارچه و اصالت آن را مقدار درصدی که از موی بز در کنار پشم گوسفند استفاده می شود، تعیین می کند. بنابراین شما نمی توانید پارچه کشمیری پیدا کنید که به صورت خالص در آن موی بز به کار رفته باشد.

پارچه های کشمیری که امروزه در بازار به فروش می رسند، به دلیل این که هم خوش قیمت باشد و هم بتوان به عنوان عایق گرمایی در فصل های سرد سال از آن استفاده کرد، آن را با پشم گوسفند مخلوط می کنند. پارچه های کشمیر ترک هم جز این دسته از پارچه ها محسوب می شوند. اما باز هم مدل های باکیفیت تری از این پارچه ها هستند که به جای استفاده از پشم گوسفند در کنار موی بز اصیل کشمیر، از موی بز نژاد های دیگر استفاده می کنند. این مدل پارچه کیفیت بسیار خوب و البته قیمت بالاتری دارند.

پارچه کشمیر چهارخانه و انواع کشمیر پارچه براساس طرح

پارچه های کشمیر از نظر طرح به دو دسته پارچه های ساده و چهارخانه دسته بندی می شوند. اما پارچه های چهارخانه بسیار محبوب و ترند هستند و از آن بیشتر برای دوخت انواع پالتو، مانتو، شومیز، دامن، پیراهن و سایر لباس ها استفاده می کنند. ولی پارچه های ساده بیشتر برای دوخت شلوار و یا کت و شلوار و به عنوان خرج کار روی پارچه های چهارخانه کاربرد دارند.

اما باید بگوییم که پارچه های کشمیری فقط در طراحی لباس به کار نمی روند و از آن برای دوخت انواع شال و روسری های زمستانه و پاییزی هم استفاده می شود. البته ممکن است بعضی از افراد پارچه های موهر را با پارچه های کشمیر اشتباه بگیرند. اما باید بگوییم که پارچه های موهری که در شال و روسری و گاها لباس به کار می رود، از جنس موی خرگوش است و بافت فوق العاده نرم تری دارد. این در حالی است که پارچه های کشمیری کمی حالت زبری دارند.

سوالی که برای بعضی از افراد پیش می آید این است که آیا می توانیم در بین صدها مدل پارچه های کشمیری که در بازار وجود دارد، پارچه با کیفیت را تشخیص دهیم؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که چون برای این که بتوانید یک پارچه کشمیر با کیفیت و مرغوب برای خود تهیه کنید باید به چند نکته مهم و اساسی دقت کنید. همان طور که در اول این مقاله گفتیم پارچه های کشمیر پارچه های لوکس و گران قیمتی هستند. همین موضوع هم باعث شده یک سری از افراد سودجو لباس های تقلبی خود را تحت عنوان کشمیر درجه یک با قیمت بالایی بفروشند.

اما باید بگوییم که تنها پارچه های با کیفیت هستند که قیمت بالایی دارند. برای این که متوجه شوید پارچه ای که پیش روی شما است، کشمیر درجه یک است یا خیر باید به تای نخ ها توجه کنید. به خصوص اگر لباسی یا پارچه ای که مدنظرتان است، طرح بافت باشد. اگر نخ پارچه، دو رشته باشد، یعنی دوام، کیفیت و گرمی زیادی دارد. پارچه هایی که نخ تک لایه دارند بیشتر برای اوایل فصل پاییز مناسب هستند تا فصل سرد زمستان.

مورد دیگری که می توانید به واسطه آن تشخیص دهید پارچه کشمیر درجه یک است، این است که پارچه را از دو طرف بکشید. کشمیرها 4، 6 و 8 نخ هستند. می توانید با کشیدن پارچه متوجه تعداد نخ های آن شوید. در ضمن بعد از کشیدن پارچه، مجددا پارچه باید به حالت اولیه خود برگردد. اگر این اتفاق نیفتد به این معنا است که پارچه کشمیر شما تقلبی است. آخرین موردی که هم باید به آن توجه کنید این است که پارچه های کشمیر کمی حالت زبری دارند که وقتی دست خود را روی آن لمس می کنید، متوجه آن می شوید. این پارچه ها کیفیت بیشتر و بالاتری دارند.

پارچه کشمیر

یکی از مهم ترین و اصلی ترین کاربردهای پارچه های کشمیر این است که از آن ها برای دوخت انواع لباس های مردانه، زنانه و بچگانه استفاده می شود. این پارچه ها به دلیل این که در دوخت بسیار زیبا به نظر می رسند و برای فصل های سرد سال هم بسیار کاربردی هستند، بیشتر برندهای مطرح و معروف دنیا از آن برای دوخت لباس های شیک استفاده می کنند. این پارچه ها می توانند یک استایل بسیار جذاب و لاکچری را برای افراد به وجود آورند و در عین حال از افراد در برابر سرما هم محافظت کنند. لباس هایی که با پارچه های کشمیر برای آقایان و بانوان دوخته می شوند عبارت هستند از:

 • کت و شلوارهای مردانه و زنانه
 • پالتو و کت های زمستانی زنانه و مردانه
 • شلوارهای مردانه
 • شلوارهای زنانه
 • مانتوهای زنانه
 • دامن های پلیسه ای و ساده کشمیر
 • وست یا جلیقه
 • کت کراپ
 • سارافون
 • کت تک مردانه و زنانه
 • شومیز
 • پیراهن زنانه
 • پیراهن مردانه
 • بلوز و شلوار بچگانه
 • پیراهن بچگانه
 • ست های زن و شوهری
 • ست خانوادگی

پارچه های کشمیری که در بازار به فروش می رسند هر کدام قیمت متفاوتی دارند. علت تفاوت قیمت این پارچه عواملی است که در کنار هم در یک پارچه به کار رفته اند. هر چقدر الیاف طبیعی یک پارچه بیشتر باشد، آن پارچه قیمت بالاتری دارد. همان طور هم که قبلا به آن اشاره کردیم درصد خلوصی که موی بز اصیل کشمیر در پاچه ها به کار می رود، متفاوت است. بنابراین این موضوع هم می تواند روی قیمت پارچه تاثیر گذار باشد.

در مورد مراقبت و نگهداری از پارچه کشمیر باید بگوییم که روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه هر یک از آن ها را برای شما توضیح می دهیم:

شست و شوی پارچه کشمیر

اولین نکته ای که در مورد لباس هایی که با پارچه کشمیر دوخته می شوند، باید بدانید این است که این لباس ها را حتی اگر کثیف هم نشده باشند، باید آن ها را بشویید. اگر به صورت خیلی کم و جزئی هم با لکه غذا یا عرق کثیف شده باشد هم باید سریعا آن ها را بشویید، چرا که همین لکه ها می توانند اثرات سوئی روی لباس بگذارند. بهتر است لباس های کشمیر را با دستان خود و با آب سرد بشویید اما اگر لباسشویی شما امکان شستشوی دستی داشته باشد می توانید آن را در ماشین لباسشویی قرار دهید.

برای شستن لباس کشمیر با دست ابتدا آن در یک تشت آب خیس دهید و کمی مایع شوینده ملایم داخل آن بریزید. دمای آب بهتر است ولرم رو به سرد باشد. لباس را پشت و رو کنید و بعد آن را بشویید و به هیچ عنوان هم لازم نیست به لباس چنگ بزنید. به آرامی لباس را در داخل تشت آب و کف ماساژ دهید تا خوب تمیز شود.

خشک کردن لباس های کشمیر

برای این که آب اضافه لباس را بگیرید، به هیچ عنوان آن را چنگ نزنید و یا محکم پیچ ندهید. کافی است لباس را چند بار به آرامی تکانده و آن را آویز کنید تا آب آن بچکد.

نگهداری از لباس های کشمیر

همان طور که تا الان متوجه شدید لباسی که با پارچه کشمیر دوخته شده لباسی است که از موی بز و پشم گوسفند تهیه شده است. پس یقینا هر مکانی مانند زیر تخت یا بالای کمد اصلا جای نگهداری از این لباس ها نیست. برای نگهداری از این لباس باید کشو و یا کمد مناسبی را انتخاب کنید. مستقیما هم این لباس ها را روی چوب قرار ندهید. از پارچه یا کاغذهای ضد موریانه و حشرات استفاده کنید و لباس را روی آن قرار دهید.
به هیچ عنوان این لباس ها را داخل کیسه های پلاستیکی قرار ندهید. کیسه های پلاستیکی شدیدا تحت تاثیر دما قرار می گیرند و با سرد و گرم شدن دما این کیسه ها دچار انقباض و انبساط و عرق می شوند.

همین موضوع باعث می شود تا لباس درون کیسه پلاستیکی کپک بزند و یا رنگ آن ها تغییر کند و کدر و زرد بشود. اگر شرایط برای شما مقدور است در فصل های گرم سال که استفاده ای از این لباس ها ندارید، آن را در یک کاغذ ضد موریانه و ضد اسیدی بپیچید. در این صورت هم رنگ ارجینال لباس تغییری نخواهد کرد و هم لباس در یک شرایط کاملا بهداشتی نگهداری می شود. هیچ گونه بویی هم به خود نمی گیرد و کیفیت آن مانند روز اول باقی می ماند.

پارچه کشمیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *