هتلداری

هتل آتریوم چیست؟

هتل آتریوم

یکی از مفاهیم تازه و نو در صنعت ساخت و ساز هتل در جهان، آتریوم است که تفاوت های زیادی با هتل های معمولی و اکو هتل ها دارد. البته این هتل ها از نظر فضایی که به مهمانان خود ارائه می دهند، تفاوت چندانی با هتل های معمولی ندارند، بلکه تفاوت اصلی آن ها در ظاهر این هتل ها است. آتریوم خود یک مفهوم کاملا مجزا در معماری است که معمولا این طراحی را در هتل ها به کار می برند و یک ترکیب جدید به نام هتل آتریوم به وجود می آورند. در این مطلب قصد داریم در مورد این نوع از هتل ها صحبت کنیم و شما را بیشتر با ویژگی های منحصر به فرد آن آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید.

هتل آتریوم چیست؟

آتریوم به معنای فضای باز و دلگشا و وسیع است. وقتی یک هتل به سبک آتریوم ساخته می شود، آن را با سقف های باز و دارای نورگیر می سازند. این سبک الهام گرفته شده از معماری روم باستان است که بیشترین استفاده از آن در ساخت ساختمان های مسکونی بوده است. رومیان قدیم از این فضا بیشتر برای تهویه هوا در محیط و نورگیری مناسب و دسترسی راحت از محیط بسته استفاده می کردند. اما آتریوم های امروزی دیگر آن کاربردی قدیمی رومی را ندارد و بیشتر حالت فرمالیته آتریوم را دارد.

البته از این مفهوم در طراحی معماری های پایدار هم می توان به طور بهینه استفاده کرد و کار هوا و تامین روشنایی برای هتل ها را به عهده این سبک گذاشت. بیشتر آتریوم های امروزی در ساختمان های بلند مرتبه و حاکم بر فضای اصلی ساخته شده اند. در واقع به گونه ای این آتریوم ها جز نقطه مرکزی هتل محسوب می شوند. این فضا در هتل بیشتر برای ایجاد یک فضای جدید، جذاب و همچنین نیمه باز کاربرد دارد و جز ویژگی های برتر و منحصر به فرد یک هتل محسوب می شود.

هتل آتریوم چه ویژگی هایی دارد؟

هتل آتریوم

برای این که یک هتل را به عنوان یک هتل آتریوم بشناسند باید ویژگی های خاصی برای این هتل ها در نظر بگیرند. بنای یک هتل را برای خود در نظر بگیرید، آتریوم مانند یک حفره خالی از طبقه همکف تا سقف اصلی ساختمان است. از این فضای خالی برای سازماندهی بخش های دیگر هتل و واحدهای اقامتی و خدماتی استفاده می شود. در واقع فضای آتریوم باعث می شود زیبایی بیشتری به هتل بخشیده شود و چیدمان هتل هم به نحو بهتری انجام شود.

با استفاده از این سبک طراحی می توان واحد های اقامتی و اتاق ها را در حول آتریوم انجام داد. در این صورت دیگر راهروهای تکراری و خسته کننده و تاریک برای ارتباط اتاق ها حذف خواهند شد. بدین شکل شما شاهد راهروهایی خواهید بود که فضای ان ها کاملا باز است و می توانید راهروهای طبقات دیگر و همچنین کل فضای هتل را با هم تماشا کنید.آتریوم جلوه بسیار خاص و زیبایی به فضای مرکزی و حتی نمای خارجی هتل می دهد.

به همین دلیل بیشتر فضاهای مهم یک هتل مانند رستوران، کافی شاپ و لابی را در این فضا قرار می دهند. در ضمن برای طراحی دکوراسیون فضای آتریوم بیشتر از عناصر تزئینی مانند باغچه و گیاهان، درخت، آبنما و آبشار های مصنوعی، فواره های آب و غیره به منظور تلفیق محیط استفاده می شود. در چنین فضایی مهمانان یک هتل می توانند تصور کنند که در یک فضای باز و طبیعی نشسته اند و غذا میل می کنند. به نوعی که انگار مسافران برای خود یک بوتیک هتل رزرو کرده اند.

نکات مهم در مورد تغییرات در یک هتل آتریوم

در این قسمت نکات مهمی را در مورد تغییرات در یک آتریوم هتل قدیمی به شما ارائه خواهیم داد که البته این نکات بیشتر برای کسانی مفید خواهد بود که دوست دارند هتل خود را مشابه هتل آتریوم بسازند.

هتل آتریوم

از فواره ها استفاده نکنید

یکی از چیزهای مرسوم در هتل آتریوم وجود فواره های آبی است. معمولا این هتل ها در فضای باز خود فواره های آبی بزرگی دارند که باعث کاهش صداهای مزاحم و پخش شدن صدای دلنشین آب می شود. اما این فواره ها برای مراکز خرید گزینه بهتری هستند. بهتر است به جای استفاده از فواره در فضای آتریوم، تمرکز را بیشتر روی ورودی هتل معطوف کنید. برای این کار می توان از اشیای بزرگ و تاریخی که متناسب با فرهنگ و تاریخ شهری است که هتل در آن قرار دارد، استفاده کرد.

سقف هتل آتریوم نیابد پایین باشد

از جمله تکنیک هایی که باید در هتل های آتریوم برای یک ساخت فضای صمیمی و خصوصی به کار ببرد، پایین آوردن سقف ها است. اما شما می توانید به جای کوتاه کردن سقف ها تنها قسمتی از فضا را به صورت یک فضای صمیمی تبدیل کرد و مابقی را در مقیاس عادی بنا کنید.

امکانات جدید اضافه کنید

برای ساخت یک هتل آتریوم مدرن می توانید امکانات جدیدی به هتل اضافه کنید. مثلا مجسمه های جدید بزرگ خریداری کنید و یا یک گروه آواز خوان سنتی را برای رستوران در نظر بگیرید. می توانید از میز و صندلی های مدرن در فضاهای خود استفاده کنید و یک رنگ بندی جذاب برای آن در نظر بگیرید. بهتر است به بخش نورپردازی هتل هم اهمیت زیادی دهید. چرا که یکی از مهم ترین ویژگی های هتل آتریوم این است که دارای نورگیری بسیار جذابی است.

بودجه مناسبی برای تهیه مبلمان و تجهیزات هتل آتریوم در نظر بگیرید

مبلمان یکی از مهم ترین اجزای یک هتل آتریوم هستند و راحتی مهمانان هتل را به همراه دارند. وسایل و تجهیزات قدیمی که در هتل هستند را دور بریزید و فعالیت خود را برای سبک جدیدی از هتل آغاز کنید. فضای لابی و اتاق های چنین هتلی باید کاملا صمیمی و دوستانه باشد و در عین حال باید مبلمان و تجهیزاتی که در آن به کار می روند مدرن و شیک باشند. البته یادتان باشد در این هتل نباید با کمبود فضا روبرو شوید. صندلی و مبلمان را از دیوارها و سایر قسمت هایی که تنگ و کوچک هستند دور کرده و به مست مرکز ببرید. چینش میزها و صندلی ها را هم می توانید به صورت موربی در نظر بگیرید تا فضای هتل بازتر شود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *