مقالات

مموری فوم چیست؟ استفاده از آن چه مزایایی دارد؟

مموری فوم

همه ما برای استراحت کامل به یک تشک راحت نیاز داریم و این باعث شادابی بدن می شود و ما را پرانرژی و فعال نگه می دارد. نوع تشکی که روی آن می خوابیم بر کیفیت خواب تأثیر می گذارد و خوابیدن روی تشکی که باعث می شود دائما غلط بزنیم، صبح ها ما را خسته می کند. بنابراین، نوع تشکی که انتخاب می کنیم برای داشتن خوابی با کیفیت بسیار مهم است. در این مفاله به بررسی تشک مموری فوم و مزایا و معایب آن می پردازیم، پس همراه ما باشید.

تشک مموری فوم چیست؟

تشک مموری فوم به ارائه دادن یک خواب خوب شبانه معروف است. این وسله با مموری فوم طراحی شده است که برای اولین بار برای محافظت از صندلی های داخل سفینه های فضایی ناسا استفاده شد. این ماده به این دلیل معروف شد که هرگونه فشار قوی ای که به آن وارد می شد را بلافاصله و بدون تغییر شکل و ضخامت، در استفاده طولانی مدت جذب می کرد. همچنین، مموری فوم می تواند هر گونه ناراحتی را هنگام دراز کشیدن روی آن از بین ببرد. این امر آن را برای فضانوردانی که در فضای بیرونی سفر می کنند و فشار شدیدی را بر بدن خود احساس می کنند، ایده آل می کند. این موضوع منجر به استفاده از این فوم برای مصارف پزشکی و به عنوان لایه ای از انواع تشک طبی شد.

ویژگی های جدید تشک مموری فوم، آن را برای استفاده روزانه ایده آل می کند. کیفیت این نوع تشک به دلیل احساس در آغوش گرفته شدن در هنگام دراز کشیدن روی آن، آن را منحصر به فرد می کند. مموری فوم هنگام دراز کشیدن روی آن به شکل بدن در می آید. همچنین انعطاف پذیری این فوم ویژگی قابل توجه دیگری است که مواد این فوم را قادر می سازد بدون توجه به وزن و ساختار بدن هر فرد، با فرم بدن وی مطابقت داشته باشد. این تشک همچنین می تواند به خوبی با گرمای بدن ترکیب شود و در عین حال شکل خود را در استفاده طولانی مدت حفظ کند.

مموری فوم از چه چیزی ساخته شده است؟

پلی اورتان ماده اولیه ای است که برای ساخت مموری فوم استفاده می شود. این پلیمر پلاستیکی مولکول های بزرگ و زیرواحدهای کوچک تری دارد که مولکول های بزرگ تر را به هم متصل می کنند تا یک ماده یا فوم بسیار انعطاف پذیر ایجاد کنند. این ماده کاربردهای زیادی دارد و در ساخت محصولات زیادی مانند مواد عایق، فوم اسپری، رنگ، الیاف مصنوعی و غیره استفاده می شود. فوم مموری از فوم ویسکوالاستیک PU، که یک فوم با مقاومت کم است، ساخته شده است.

انواع مختلفی از مواد را می توان به این ماده ویسکوالاستیک PU اضافه کرد تا کیفیت های مختلفی از مموری فوم ایجاد شود. بنابراین، کشسانی و ضخامت مموری فوم بسته به نوع افزودنی های مورد استفاده در ساخت آن متفاوت است. ضخامت یا ویسکوزیته مموری فوم به آن شکل طبیعی می دهد و فقط تحت فشار می تواند فرم آن را تغییر دهد. کیفیت کشش این فوم به توانایی مواد برای انبساط و انقباض به شکل اولیه خود، در هنگام برداشتن فشار بستگی دارد. پلی اتر پلیول ترکیبی است که اغلب به مموری فوم اضافه می شود و ضخامت و خاصیت ارتجاعی مورد نظر را به آن می دهد. مقدار ترکیب اضافه شده بر روی کیفیت نهایی مموری فوم، ویسکوزیته و کیفیت کشش آن تأثیر می گذارد.

مزایای تشک مموری فوم چیست؟

استفاده از تشک مموری فوم مزایای زیاد و ماندگاری دارد. علاوه بر حس نرم و ماهیت کاملاً فراگیر مموری فوم، مزایای زیادی در استفاده از فوم های بسیار انعطاف پذیر برای خواب، وجود دارد که شامل موارد زیر می شود:

تراز ایده آل ستون فقرات

بهترین بخش استفاده از تشک مموری فوم این است که کمر در حین خوابیدن روی آن، در بهترین حالت خود برای ستون مهره ها قرار می گیرد. به دلیل کیفیت منطبق بر بدنه مموری فوم، تراز ستون فقرات خوبی در آن تنظیم شده است. بنابراین، تراز خنثی از ستون فقرات هنگام خواب محافظت می کند. همچنین این موضوع شما را از کمر درد نجات می دهد!

نداشتن فشار

هر گونه فشاری که معمولاً در رختخواب احساس می شود، به ویژه در نقاط مهم مانند مفاصل بدن، هنگام دراز کشیدن روی تشک مموری فوم از بین می رود. این به دلیل ماهیت تغییر شکل تشک به فرم بدن و این واقعیت است که وزن بدن به طور مساوی بر روی تشک توزیع شده است. مفاصلی مانند گردن، لگن و شانه ها، جایی هستند که در صورت عدم مراقبت صحیح هنگام خواب، فشار بدن اغلب در آنها متمرکز می شود. این می تواند منجر به زیاد غلط زدن در رختخواب شود. از این رو افرادی که از بیماری های مرتبط با مفاصل مانند آرتروز رنج می برند می توانند با استفاده از تشک های مموری فوم نهایت بهره را ببرند. فشاری که معمولاً روی مفاصل احساس می شود کاهش می یابد و این موضوع، این تشک را برای افرادی که صبح ها بدن درد دارند ایده آل می کند.

ضد حساسیت

کیفیت ضد حساسیت مموری فوم آن را برای افرادی که واکنش های آلرژیک به محرک های معمول محیطی دارند مفید می کند. کسانی که به کنه ها، گرد و غبار، قارچ های میکروسکوپی و غیره حساسیت دارند، می توانند از این نوع تشک حداکثر استفاده را ببرند زیرا این فوم از تجمع چنین موادی جلوگیری می کند. چگالی و ساختار شیمیایی مواد PU به فوم این توانایی را می دهد که در برابر چسبیدن این ذرات مقاومت کند.

نرم و بدون نویز

این تشک ها برای افرادی که قصد دارند رختخواب را با هم استفاده کنند، مفید است. ویژگی نرم بودن این فوم هنگام استراحت روی آن، باعث می شود هنگام بلند شدن از تخت هیچ صدایی ایجاد نشود. حتی اگر دو یا چند نفر روی یک تشک بخوابند، هیچ صدایی شنیده نمی شود.

آیا تشک مموری فوم گرم می شود؟

تشک مموری فوم

یکی از معایب قابل توجه تشک مموری فوم حفظ گرما است که می تواند ناراحت کننده باشد. اما در طول سال ها، انواع مختلفی از مواد به این فوم اضافه شده است که آن را خنک می کند. دمای تشک به راحتی تنظیم می شود و آن را برای همه شرایط آب و هوایی مناسب می کند. چگالی فوم به طور قابل توجهی تغییر می کند و باعث می شود قابلیت عبور هوا در آن بیشتر شود. ضخامت فوم نیز برای جلوگیری از گیر کردن گرما در داخل آن تغییر می کند. لایه های فوم تشک را می توان تغییر داد تا با کیفیت حفظ گرما مقابله کند.

ضخامت نهایی تشک بر نرمی و کیفیت حفظ دما تأثیر می گذارد. از این رو انتخاب ضخامت مناسب برای تشک و البته خرید بالش مناسب بسیار مهم است. همچنین سطوح مختلف سفتی در انواع تشک های مموری فوم موجود است. درجه سفتی مناسب برای جلوگیری از تجمع گرما ضروری است. سطح سفتی تشک را می توان ارزیابی کرد تا بهترین انتخاب با توجه به نیازهای خود را داشته باشید. این بر حسب مقدار انحراف بار فرورفتگی تشک (ILD) اندازه گیری می شود. رتبه بندی ILD میزان سختی تشک را نشان می دهد. هر لایه داخل تشک دارای امتیاز ILD مخصوص به خود است و در کل امتیاز ILD تشک ها متفاوت است.

چگونه می توانید تشک مموری فوم خود را نرم تر کنید؟

رویه های تشک در دسترس هستند که سطوح سفتی لایه های بالایی تشک را تغییر دهند. این رویه ها را می توانید بر اساس سطح سفتی مورد نظر و خود، خریداری کنید. شما می توانید به دلخواه خود نوع رویه تشک را برای افزایش یا کاهش سطوح سفتی انتخاب کنید. استحکام کلی تشک مموری فوم با استفاده روزانه کاهش می یابد. بنابراین رویه تشک را می توان با در نظر گرفتن این نکته نیز خریداری کرد. معمولاً پس از چند هفته، با تنظیم تشک با وزن و شکل بدن، سطح سفتی آن تا حدی تغییر می کند.

آیا تشک مموری فوم بو می دهد؟

هنگام خرید، می توان بوی تشک نو را با در معرض هوا قرار دادن تشک در یک نقطه با تهویه مناسب از بین برد. این کار را می توان برای چند روز انجام داد تا بوی پلاستیک از بین برود. اما از آنجایی که تشک های مموری فوم در برابر تجمع قارچ ها یا ذرات گرد و غبار مقاوم هستند، فاکتور حفظ بو نیز در آن به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. راه عملی برای جلوگیری از باقی ماندن بو در تشک استفاده از محافظ تشک های ضد آب است که در طولانی مدت از تشک در برابر ریختن مایعات یا ترشحات بدن مانند عرق محافظت می کند. ملحفه به راحتی برداشته می شود، شسته می شود و به راحتی دوباره استفاده می شود.

تشک مموری فوم چقدر می تواند دوام بیاورد؟

طول عمر معمول تشک مموری فوم حداقل هفت سال است. اما نحوه استفاده روزانه و نحوه مراقبت از آن، طول عمر تشک را تعیین می کند. حتی اگر اسپور قارچ، کنه یا گرد و غبار به داخل تشک نفوذ نکند، سطوح بالایی و پایینی می توانند در معرض آلاینده های محیطی قرار گیرند. از این رو استفاده از روکش تشک برای جلوگیری از این امر پیشنهاد می شود. جارو کشیدن منظم تشک روی سطح آن نیز به از بین بردن هرگونه تجمع ذرات مضر کمک می کند.

سخن پایانی

ساختار، استحکام، حفظ بو، حفظ گرما، مزایا و طول عمر تشک مموری فوم نکاتی هستند که قبل از سرمایه گذاری روی این نوع تشک باید در نظر بگیرید. هزینه کلی تشک با توجه به نکات ذکر شده در بالا، با توجه به تکنولوژی مورد استفاده در ساخت آن متفاوت است.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *