مقالات

نحوه ساخت محلول پاک کننده و ضد عفونی کننده منزل با سرکه سفید

محلول سرکه سفید

ضدعفونی کردن وسایل خانه یکی از امور ضروری است که هر خانم و آقایی آن را انجام می دهند به خصوص بعد از این که ویروس هایی همچون کرونا بسیار شایع شد. اما در این بین افراد زیادی هستند که مایلند به جای استفاده از مواد شیمیایی سمی و خطرناک، از محصولات سالم تری به عنوان تمیز کننده و ضدعفونی کننده استفاده کنند. یکی از بهترین محلول هایی که برای تهیه پاک کننده های طبیعی و خانگی مورد استفاده قرار می گیرد محلول سرکه سفید است که خاصیت ضدعفونی کنندگی بسیار قوی ای دارد. در این مطلب قصد داریم نحوه ساخت این پاک کننده ها را برای شما توضیح دهیم تا بتوانید خودتان در منزل آن ها را بسازید. با ما همراه باشید.

محلول پاک کننده سطوح مختلف

یک پیمانه آب تصفیه شده یا مقطر در صورت در دسترس نبودن همان آب شیر را در یک بطری اسپری بریزید و یک پیمانه سرکه سفید را به آن اضافه کنید. درب بطری را ببندید و به خوبی آن را تکان دهید تا مخلوط شود. این محلول را می توانید روی سینک ظرفشویی، شیر آب، کاشی، سرامیک، توالت فرنگی، گاز، کفپوش و غیره اسپری کنید. این محلول می تواند جرم های سخت، چسبناک و کثیف را به خوبی از بین ببرد.

محلول سرکه و لیمو

محلول لیمو و سرکه سفید برای ضدعفونی کردن سطوح

یکی از بهترین محلول های ضدعفونی کننده که می توانید با سرکه سفید درست کنید، محلول سرکه سفید و آب لیمو است. برای تهیه این محلول باید یک چهارم پیمانه عصاره لیمو، یک پیمانه سرکه سفید و دو پیمانه آب را با یک دیگر مخلوط کنید. سپس آن را در یک بطری بریزید و روی سطوحی که می خواهید آن را اسپری کنید. این محلول می تواند تا 99 درصد از باکتری ها را از بین ببرد و سطوح را با قدرت کافی ضدعفونی کند.

محلول سرکه و صابون

محلول صابون و سرکه برای از بین بردن لکه فرش

یکی از بهترین محلول هایی که می تواند لکه های فرش را از بین ببرد، محلول سرکه سفید و صابون است. البته برای بار اول همان محلول آب و سرکه سفید را برای از بین بردن لکه امتحان کنید. اگر لکه قوی بود و از بین نرفت می توانید یک قاشق پودر صابون را به محلول آب و سرکه سفید اضافه کنید و سپس آن را روی لکه اسپری کنید. کمی زمان دهید تا لکه به اصطلاح خیس بخورد. پس از آن می توانید با یک حوله یا اسفنج تمیز به آرامی لکه را پاک کنید. 

محلول الکل و سرکه

محلول سرکه سفید و الکل برای پاک کردن شیشه

برای این که بتوانید شیشه ها را حسابی برق بیاندازید و تمامی لکه ها و جرم های آن را پاک کنید می توانید از محلول الکل و سرکه سفید استفاده کنید. برای این کار می توانید یک پیمانه از الکل پزشکی را با یک پیمانه آب و یک قاشق سوپ خوری سرکه سفید مخلوط کنید. سپس درب بطری را بسته و به خوبی تکان دهید. بعد آن را روی شیشه اسپری کنید و با دستمال کاغذی یا روزنامه و یا دستمال پارچه ای تمیز روی شیشه بکشید. اگر هم می خواهید رایحه این محلول خوشبو و معطر شود، می توانید کمی اسانس پرتقال یا لیمو و یا وانیل به آن اضافه کنید.

محلول جوش شیرین و سرکه

محلول سرکه سفید و جوش شیرین برای از بین بردن جرم لوله ها

احتمالا همان طور که می دانید جوش شیرین جزو ساینده های ضعیف محسوب می شود اما همین مواد در ترکیب با سرکه سفید می تواند خواص اسیدی پیدا کند و به طور موثر جرم های سخت را از بین ببرد. نصف فنجان جوش شیرین را با نصف پیمانه سرکه سفید به خوبی با یکدیگر مخلوط کنید و آن را درون لوله بریزید. ترکیب این دو مواد می تواند منجر به ایجاد حباب درون لوله ها شود که توصیه می کنیم حباب ها را از بین ببرید. بعد از آن می توانید آب گرم یا داغ را درون لوله ها بریزید تا حسابی تمیز شوند.

محلول روغن و سرکه

محلول سرکه و روغن برای صیقل دادن سطوح مختلف

اگر سطح استیل، چوبی و غیره دارید و دوست دارید سطح آن را حسابی صیقل دهید و براق کنید، می توانید از محلول سرکه سفید و روغن استفاده کنید. بخش های مساوی از سرکه سفید و روغن زیتون را در یک کاسه با یک دیگر ترکیب کنید. سپس آن را روی قسمت کوچکی از سطح مورد نظر اسپری کنید، اگر واکنش خاصی نشان نداد می توانید روی کل سطح اسپری کرده و آن را با دستمال تمیز کنید تا هر نوع آلودگی اضافی از بین رود.

محلول سرکه سفید و آب برای ضدعفونی کردن پارچه

یکی از بهترین محلول ها برای ضد عفونی کردن حوله و پارچه و غیره استفاده از محلول سرکه سفید و آب است. برای این کار می توانید یک پارچ سرکه سفید را با یک لگن آب مخلوط کنید. اگر بخواهید از این محلول برای ضد عفونی ملحفه استفاده کنید و لکه خاصی را از بین ببرید، می توانید کمی جوش شیرین هم به آن اضافه کنید. مخلوط را به خوبی با یکدیگر ترکیب کنید و پارچه، حوله و یا ملحفه مورد نظر را در داخل لگن قرار دهید تا حسابی خیس بخورد. حدود 10 دقیقه به آن زمان دهید و سپس با ماساژ دادن پارچه درون مخلوط، آن را آبکشی کنید. این محلول کمک می کند تا تمام باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها به خوبی از روی پارچه ها از بین رفته و کاملا ضدعفونی شود.

محلول نمک و سرکه

محلول سرکه سفید و نمک برای لایه برداری لکه های مقاوم

اگر روی فرش، کفپوش، سرامیک و یا سایر سطوح جرم و لکه سختی وجود دارد که با هیچ چیز پاک نمی شود، پیشنهاد می کنیم محلول نمک و سرکه سفید را امتحان کنید. برای درست کردن این محلول مقدار مساوی از سرکه و نمک را به حالت خمیر درآورید. سپس خمیر به دست آمده را روی لکه بمالید و اجازه دهید تا چند دقیقه باقی بماند. بعد از آن خمیر را بردارید و با کمک یک دستمال تمیز نم دار لکه را از روی سطح پاک کنید.

محلول آرد، نمک و سرکه سفید برای پاک و براق کردن سطوح فلزی

یکی از بهترین محلول ها برای پاک و تمیز کردن سطوحی همچون نقره، برنج، مس، استیل و غیره، خمیر سرکه سفید، نمک و آرد است. برای درست کردن این خمیر ابتدا یک قاشق مرباخوری نمک را در یک فنجان سرکه سفید بریزید و خوب هم بزنید. سپس نصف فنجان آرد سفید را به آن اضافه کنید تا بافتی خمیری به شما بدهد. این خمیر را روی سطوح فلزی بمالید و 15 دقیقه به آن زمان دهید تا لایه برداری جرم و آلودگی انجام شود. بعد از آن فلز را با آب گرم بشویید و با پارچه ای کاملا تمیز روی آن را صیقل دهید.

محلول سرکه سفید برای تمیز کردن کابینت و سطح چوبی

اگر کابینت، هود و یا سایر سطوح چوبی آشپزخانه پر از لکه های روغن و حسابی چرب شده و با هیچ محلول پاک کننده ای تمیز می شود، توصیه می کنیم محلول سرکه سفید و آب را امتحان کنید. این محلول در کمتر از چند ثانیه می تواند لکه های چسبناک روغن و غذا را از روی کابینت ها پاک کند. پس از اسپری کردن محلول روی سطوح مورد نظر، با یک اسفنج تمیز و نم دار روی آن بکشید تا لکه از بین روند. بعد از آن با یک پارچه تمیز سطح را خشک کنید.

محلول سرکه سفید و آب برای از بین بردن دوده

اگر می خواهید لکه های سخت مانند رسوبات معدنی، آلودگی، دوده و غیره را از بین ببرید، می توانید از محلول سرکه سفید و آب استفاده کنید. اگر جرم های سختی روی سطوح وجود دارد مانند رسوباتی که در سنگ و کاشی های توالت ظاهر می شوند، لزومی ندارد تا حتما سرکه سفید را با آب مخلوط کنید. می توانید خود سرکه سفید را به تنهایی روی سطح مورد نظر بریزید و چند دقیقه صبر کنید. خواص اسیدی سرکه سفید کمک می کند تا جرم و رسوب به خوبی از بین برود.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *