مقالات

آیا لحاف سنگین باعث خواب بهتر می شود؟

لحاف سنگین

همه ما بعد از یک روز پر کار و پر مشغله به انتظار شب هستیم تا ساعاتی را به استراحت بپردازیم و با خوابی آرام، خستگی روز را از تن بزداییم. داشتن خواب عمیق و باکیفیت در تامین انرژی روزانه تاثیر بسیار زیادی دارد. به همین دلیل بسیار مهم است که لوازم و کالای خواب از کیفیت بالایی برخوردار باشند. یکی از موضوعاتی که در خصوص داشتن خواب راحت بسیار مطرح شده، استفاده از لحاف سنگین است. در واقع اینگونه عنوان شده که لحاف سنگین تاثیر زیادی روی کیفیت و بهبود خواب دارد. برای اینکه بدانیم این موضوع واقعا صحت دارد یا خیر، در ادامه قصد داریم بیشتر به نحوه عملکرد و تاثیرات لحاف سنگین روی شرایط خواب بپردازیم.

آیا لحاف سنگین باعث خواب بهتر می شود؟

خواب باکیفیت تاثیر زیادی روی سلامت جسم و روح ما دارد. به همین دلیل همه در تلاش هستیم تا شرایطی را فراهم کنیم که همه چیز برای خوابی راحت داشتن آماده باشد. یکی از راهکارهایی که برای این موضوع پیشنهاد می شود، استفاده از لحاف سنگین است. در واقع خیلی از افرادی که از مشکل اختلال در خواب رنج می برند، پس از جستجوی فراوان احتمالا با این راهکار نیز روبرو خواهند شد که برای یک بار هم که شده از لحاف سنگین به جای انواع لحاف سبک استفاده کنند. شاید بهتر باشد با مزایا و فواید استفاده از لحاف سنگین برای خواب آشنا شوید تا بهتر این موضوع را درک کنید.

بررسی مزایای لحاف سنگین برای خواب

مزایای لحاف سنگین

بر اساس تحقیقات و بررسی های انجام شده، افراد با استفاده از پتو یا لحاف سنگین احساس امنیت و آرامش بیشتری را در خواب تجربه می کنند. شاید بتوان گفت یکی از دلایلی که باعث می شود لحاف سنگین در بهبود و کیفیت خواب نقش موثری داشته باشد، گرمایی است که تولید می کند. گرمای تولید شده زیر لحاف سنگین باعث می شود تا تنش ها، اضطراب و استرس افراد تا حد زیادی از بین رفته و این موضوع در نهایت سبب آرامش و تمدد اعصاب می شود. اما اگر جز آن دسته از افراد باشید که گرما کیفیت خوابتان را پایین می آورد یا در فصول گرم سال هستید بهتر از لحاف های سبک مثل لحاف لایت استفاده کنید. برای بررسی دقیق تر در ادامه به مهم ترین مزایای استفاده از لحاف سنگین و تاثیرات آن روی کیفیت خواب می پردازیم.

1. کاهش استرس و اضطراب در زمان خواب

یکی از عوامل شایع بی خوابی بخصوص در بزرگسالان، اختلالات اضطرابی شدید در آن هاست که گاه غیر قابل کنترل می شود. این موضوع به صورت مستقیم روی کیفیت خواب افراد نیز تاثیرگذار است. ممکن است افراد به دلیل اضطراب شدید، ساعت ها در رخت خواب خود جابجا شوند و با افکار منفی، خود را درگیر کنند. گاه این اضطراب شدید حتی افراد را نیمه شب از خواب بیدار کرده و باعث می شود تا شب نا آرامی داشته باشند.

معمولا تنظیم نبودن هورمون های بدن می تواند شدت این استرس و اضطراب را بیشتر کند. از هورمون های تاثیرگذار روی سطح استرس در بدن، هورمون کورتیزول است که با افزایش این هورمون در بدن، شدت جریان خون افزایش پیدا می کند. حال پتوها و لحاف های سنگین به دلیل فشار زیادی که در حین خواب به اندام های بدن وارد می کنند، می توانند روی ترشح چنین هورمون هایی تاثیر گذاشته و سطح تولید آن ها را کاهش دهند. به این شکل با اضطراب حین خواب مقابله می شود و افراد با آرامش بیشتری می توانند به خواب بروند.

2. درمان اختلال خواب

اختلال در خواب یک بیماری شایع بین افراد است که ارتباطی به اضطراب ندارد. البته استرس و اضطراب می توانند شدت بیماری ها را بیشتر کنند اما لزوما تنها علت بی خوابی این موارد نیستند. افرادی که به مشکل اختلال در خواب دچارند، معمولا کیفیت خواب پایینی دارند و به اندازه لازم (6 تا 9 ساعت در شبانه روز) نمی توانند بخوابند. مسلما کم خوابیدن یا بد خوابیدن می تواند روی عملکرد بدن تاثیر منفی بگذارد و مشکلات متعددی را به وجود آورد.

با استفاده از یک لحاف سنگین برای خواب می توان تا حدی این مشکل را برطرف کرد. میزان کافی سروتونین در بدن به بهبود خواب بسیار کمک می کند. فشار زیادی که یک لحاف سنگین به اعضای بدن وارد می کند، می تواند باعث تحریک بدن برای تولید سروتونین بیشتر شود. این ماده نظم بیشتری به خواب می بخشد و اینگونه می توان مشکل اختلال خواب را درمان کرد.

3. آرام شدن بدن

یکی دیگر از مزایای استفاده از لحاف سنگین برای خواب، آرام تر شدن بدن است. همانطور که اشاره کردیم، سطح سروتونین و همچنین ملاتونین در بدن با اعمال فشار به بدن بیشتر می شود. این دقیقا همان کاری است که لحاف سنگین با بدن شما می کند. اگر ذهن شما درگیر موضوع نگران کننده ای است و مدام در حال خود خوری هستید، اگر نیاز دارید تا برای دقایقی هم که شده یک خواب عمیق و لذت بخش را تجربه کنید، حتما برای یک بار هم که شده به جای استفاده از ملحفه و پتوهای نازک و کم حجم به سراغ یک لحاف سنگین بروید. لحاف یک آرامش سرتاسری در کل بدن ایجاد می کند و باعث می شود تا بدون اینکه متوجه شوید به خوابی عمیق فرو بروید.

4. کنترل و مدیریت مشکل OCD

با توجه به توضیحات ارائه شده متوجه شدیم که بخش اعظمی از دلایل بی خوابی یا بد خوابی درگیری های ذهنی، اضطراب، استرس و عواملی از این دست هستند. البته لزوما نداشتن خواب باکیفیت به این عوامل محدود نمی شود. اما موارد مذکور تاثیر بسیار زیادی روی سلامت و کیفیت خواب ما دارند. اختلال اضطرابی OCD که آن را با نام سندروم OCD نیز می شناسند، فرد را در یک بازه زمانی به ناگهان غرق در افکار مسموم و آزاردهنده می کند. این فکر کردن زیادی گاه آنچنان عمیق می شود که فرد حتی گذر زمان را از یاد می برد.

به عنوان مثال، ممکن است فرد در ساعت 10 شب به قصد خواب به تخت خواب برود اما به دلیل این اختلال، آنچنان غرق در افکارش می شود که بعد از گذشت چند ساعت به ناگهان متوجه خواهد شد هنوز موفق به خوابیدن نشده است. در صورتی که سطح هورمون های بدن تنظیم باشند و در تعادل شیمیایی بدن اختلالی رخ نداده باشد، می توان تا حد زیادی این مشکل را مدیریت و کنترل کرد.

یکی از مزایای مهم استفاده از لحاف سنگین برای خواب همین موضوع است. لحاف سنگین فشاری را به بدن اعمال می کند که سبب افزایش سطح سروتونین در بدن می شود. این موضوع به صورت مستقیم به کنترل افکار و اضطراب ایجاد شده کمک می کند.

دیگر تحقیقات انجام شده روی تاثیر لحاف سنگین در خواب

لحاف سنگین

نقص اختلال توجه یکی از مشکلاتی است که متاسفانه برخی از کودکان در دنیا به آن مبتلا هستند. این نقص می تواند به راحتی نظم در خواب شبانه کودکان را بر هم بزند. براساس تحقیقاتی که روی چند کودک در بازه سنی 8 الی 13 سال صورت گرفته، نتیجه ای بدست آمده که شنیدنش خالی از لطف نیست. در این آزمایش برای کودکانی که دچار اختلال کم توجهی هستند، از پتوی سنگین جهت به خواب رفتن استفاده شده است.

پس از پایان آزمایش نتایج حیرت انگیز بودند. چرا که استفاده از همین لحاف سنگین باعث شده بود تا آن ها سریع تر از حد معمول به خواب بروند و حتی احتمال بیدار شدن آن ها در نیمه شب بسیار کاهش پیدا کند. اگر شما هم تجربه استفاده از لحاف سنگین را برای خواب داشته باشید احتمالا به خوبی متوجه شده اید که استفاده از آن ها تا چه اندازه می تواند به شما احساس امنیت و آرامش بدهد. به نحوی که گویی از تمام محیط پیرامون جدا شده اید و در یک مکان امن و راحت به خواب رفته اید.

نکات مهم در خرید لحاف سنگین

حال که با مزایا و تاثیرات لحاف سنگین روی کیفیت خواب آشنا شدیم، بهتر است به این موضوع نیز اشاره کنیم که در خرید لحاف سنگین حتما باید نکاتی را مد نظر داشته باشید. اولین نکته، در مورد کیفیت لحاف است. لحاف باید از الیاف و پارچه مرغوبی تهیه شده باشد. الیاف پارچه باید قابلیت تنفس داشته باشند تا نفس کشیدن در طول شب را برای شما آسان و راحت کنند.

با اینکه ویژگی اصلی این لحاف ها، سنگین بودن آن هاست، اما وزن لحاف نباید از حالت استاندارد فراتر برود. در واقع اگر وزن لحاف بیش از حد لازم باشد، نه تنها به بهبود خواب شما کمک چندانی نمی کند، بلکه می تواند باعث فشار بیش از حد به بدن شده و کوفتگی و خستگی بیشتری ایجاد کند. نهایتا وزن لحاف باید 10 درصد بیشتر از وزن شما باشد.

برای اطمینان از اینکه واقعا لحاف گزینه مناسب و ایده آلی برای شماست یا نه، می توانید قبل از خرید، آن را امتحان کنید. علاوه بر این، سنگین بودن بیش از حد لحاف می تواند نگهداری و مراقبت از آن را نیز سخت کند. اگر قصد دارید برای فرزند خود لحاف سنگین تهیه کنید باید حتما اطمینان حاصل کنید که محصول هم از نظر وزنی، هم از نظر کیفیت الیاف شرایط مطلوبی داشته باشد. چرا که کودکان به اندازه بزرگسالان تحمل وزن شدید لحاف را ندارند و ممکن است کیفیت پایین الیاف باعث مشکل در تنفس آن ها شود. در نهایت قیمت لحاف نیز باید با توجه به کیفیت الیاف محصول، ابعاد و وزن آن تعیین شده و کاملا متعارف باشد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *