هتلداری

با قوانین هتل های ایران قبل از رزرو آشنا شوید!

قوانین هتل

در مسافرت به مکان های دور و برای مدت طولانی دغدغه تامین مکانی برای استراحت همواره وجود دارد. از این رو در تمام شهرهای ایران و جهان اقامتگاه هایی برای سکونت موقت افراد وجود دارد. این اقامتگاه ها شامل مسافرخانه های کوچک تا هتل های بزرگ است. اما تمام این اقامتگاه ها قوانینی دارند که باید آن ها را رعایت کرد. برخی از این قوانین کلی هستند، ولی ممکن است مقرراتی خاص یک اقامتگاه نیز وجود داشته باشد. در این مطلب قصد داریم در خصوص قوانین هتل های ایران صحبت کنیم. اگر شما هم قصد ماندن در هتل را داشته باشید خوب است از قبل با قوانین آن آشنا باشید.

در صورتی که مایل باشید در هتل ها اقامت کنید باید از قوانین آن ها اطلاع داشته باشید. در ادامه قوانین هتل ها را در سه دسته بندی مختلف عنوان می کنیم. توجه داشته باشید اگر این قوانین و مقررات را رعایت نکنید، مجبور به پرداخت هزینه های اضافی خواهید شد و یا امکان رزرو اتاق را نخواهید داشت.

1. ساعت ورود و خروج از هتل

قوانین ورود به هتل

اولین نکته ای که در هنگام ورود به هتل باید در نظر داشته باشید، تنظیم ورود بر اساس زمان بندی های تعیین شده در هتل است. براساس قوانین هتل کلی هتل ها، تحویل اتاق به افراد و برگرداندن اتاق توسط مسافران در ساعتی مشخص باید صورت گیرد. در بیشتر هتل‌های ایران، ساعت ورود به اتاق‌ها ساعت 2 بعد از ظهر و در برخی بین 12 تا 2 بعد از ظهر و ساعت خروج از اتاق‌ها ساعت 12 ظهر است. برخی هتل‌ها ممکن است ساعت‌های متفاوتی داشته باشند، پس در هنگام رزرو به این نکته توجه کنید.

اگر خارج از ساعات تعیین شده وارد یا خارج از هتل شوید، ممکن است هزینه‌های اضافی به شما تحمیل شود. به طور مثال اگر مایل باشید تا کمی زودتر از ساعت مشخص شده وارد اتاق شوید، باید هزینه پرداخت کنید. این هزینه مساوی با نصف هزینه یک شب اقامت در هتل خواهد بود. این قانون در صورتی که شما مایل به حضور در هتل پس از پایان زمان تعیین شده باشید نیز صادق است.

2. مسئولیت مراقبت از وسایل

برطبق قوانین هتل های ایران، زمانی که مدت اقامت فرد در هتل اتمام می یابد، هتل و پرسنل آن هیچگونه وظیفه و مسئولیت در خصوص نگهداری و مراقبت از وسایل مسافران نخواهند داشت. از طرفی از زمانی که فرد وارد اتاق خود می شود تا لحظه خروج وظیفه نگهداری از وسایل اتاق و تجهیزات هتل بر عهده مسافر است. بدین ترتیب اگر هر نوع خسارتی به این وسایل وارد شود، مسافر وظیفه دارد این هزینه را پرداخت کند.

در خصوص وسایل موجود در اتاق نیز خوب است بدانید برخی وسایل هستند که می توان آن ها را هنگام خروج از هتل با خود برد. چنین وسایلی شامل برخی وسایل شخص می شود که امکان استفاده مجدد از آن ها برای شخص دیگری وجود ندارد. بنابراین در خصوص وسایل هتل که می توان برداشت نیازی نیست دغدغه ای داشته باشید.

3.قوانین هتل در پذیرش مسافر

کودکان:

هتل ها در خصوص پذیرش کودکان ممکن است قوانین متفاوتی داشته باشند. برخی هتل ها برای کودکان زیر 2 سال و برخی برای کودکان زیر 5 سال هزینه ای دریافت نمی کنند. در نتیجه برای داشتن اطلاعات دقیق از این موضوع حتما باید به طور خاص قوانین هتل مورد نظر را بررسی نمایید.

زوج ها:

از جمله مدارک ضروری برای پذیرش زوج ها در هتل های ایران، داشتن مدرک شناسایی معتبر است. این مدرک شناسایی معتبر تنها شامل شناسنامه و کارت ملی می شود. اگر محرم بودن دو فرد از طریق شناسنامه قابل اثبات نباشد، باید از طریق سند رسمی محرمیت تایید شود. به طور مثال برای افرادی که محرم شده اند ولی عقد رسمی و محضری نداشته اند، وجود صیغه نامه معتبر جهت پذیرش الزامی است.

افراد مجرد:

لابی هتل

فرد مجردی که زیر 18 سال سن داشته باشد، نمی تواند به تنهایی اتاقی در هتل رزرو نماید. در اکثر هتل های ایران سن رزرو حداقل 18 سال است. این افراد تنها در صورت همراه بودن با پدر و مادر خود امکان اقامت در هتل را دارند. در صورتی که فرد با یکی از محارم خویش مثل خواهر، برادر یا … مراجعه نماید باید سندی معتبر دال بر محرمیت همراه خود داشته باشد.

زنان باردار:

در خصوص بانوان باردار نیز قوانینی در هتل ها وجود دارد. بدین صورت که اگر یک خانم باردار، در حالی که 7 ماه از بارداری اش گذشته باشد به هتل مراجعه نماید، امکان رزرو اتاق را ندارد. بانوان باردار دارای شرایط فوق تنها با حضور همسر خود می توانند در هتل اقامت داشته باشند.

مهمانان خارجی:

مسافران خارجی برای رزرو اتاق در هتل باید دارای مدرک معتبر باشند. این مدرک شامل پاسپورت و ویزای معتبر است که در آن مهر ورود و خروج وجود داشته باشد. در هتل های ایران در خصوص اقامت زن و مرد خارجی نیازی به ارائه مدرک محرمیت نیست. اما پذیرش زن ایرانی همراه با نامحرم خارجی ممکن نمی باشد.

زنان مجرد:

در این خصوص نیز هر هتل قوانین مختص به خود را دارد. اما اکثر هتل ها از خانم های مجرد درخواست مدرک شناسایی دارند. برای پذیرش خانم مجرد ممکن است مدیریت هتل به صلاحدید تصمیمات متفاوتی بگیرد. حتی ممکن است علی رغم وجود مدرک شناسایی، به دلایل دیگر از جمله امکان وقوع مشکل، هتل از پذیرش خانم مجرد خودداری کند.

مهمان:

در هتل های ایران به دلیل افزایش امنیت و کاهش مشکلات احتمالی، برای مسافران آوردن مهمان به اتاق منع شده است. در صورتی که مسافر بخواهد با فردی ملاقات نماید، می تواند از لابی هتل یا کافی شاپ هتل استفاده نماید.

4. قوانین رزرو هتل

قوانین هتل

یکی دیگر از مهم ترین قوانین هتل مربوط به رزرو و لغو اتاق های هتل می باشد. در برخی مواقع از قبل اتاقی در هتل رزرو می شود. اگر به هر دلیلی سفر لغو شود، نیاز به لغو اتاق های هتل به وجود می آید. هنگام رزرو هتل از قبل تاییدیه ای از طرف هتل برای شما صادر می شود. هنگام ورود باید این تاییدیه را همراه داشته باشید. این تاییدیه نشان دهنده واریز مبلغ پیش پرداخت می باشد. کمترین میزان پیش پرداخت در هتل ها معمولا مساوی با هزینه یک شب اقامت است.

اگر نیاز به لغو اتاق رزرو شده داشته باشید، باید درخواست خود را به هتل اعلام نمایید. در این صورت هتل مبلغی از پیش پرداخت را کسر می کند و باقی مبلغ به شما بازگردانده می شود. مبلغ کسر شده براساس زمان باقی مانده تا موعد ورود به صورت درصدی از مبلغ پیش پرداخت محاسبه می شود. هرچقدر زمان لغو به موعد ورود به هتل نزدیکتر باشد، درصدی بیشتر از مبلغ پیش پرداخت کم خواهد شد.

برخی مواقع ممکن است پس از ورود به هتل به دلایلی مایل به ادامه اقامت خود در هتل نباشید، در این صورت برخی هتل ها با تعیین جریمه، انصراف شما را از رزرو هتل ثبت می کنند. در صورتی هم که شما بدون هماهنگی قبلی در موعد مقرر برای تحویل اتاق به هتل مراجعه نکنید، پس از گذشت یک شب هتل از رزرو شما خارج می شود. یکی دیگر از قوانین رزرو هتل در ایران این است که اگر در زمان رزرو شما در هتل افزایش قیمتی صورت گیرد، شما موظف به پرداخت تفاوت قیمت خواهید بود.

جمع بندی

همانند هر مکانی که در آن افراد به صورت جمعی در کنار یکدیگر زندگی می کنند، در هتل نیز افراد موظف به رعایت حقوق یکدیگر هستند. رعایت احترام بین مسافران و کارمندان هتل و حتی مسافران با یکدیگر باید مورد توجه باشد. اما همانطور که گفته شد یکی از مهمترین دغدغه های مسافران، بحث اسکان می باشد. هتل ها یکی از انواع اقامتگاه هایی است که افراد برای سکونت و استراحت موقت می توانند انتخاب نمایند. در این مطلب در خصوص انواع قوانین و مقررات هتل مطالب بسیاری را آموختید. اکنون با خیال راحت می توانید قبل از رزرو شرایط مورد نظرتان را بررسی کرده و سپس به رزرو اتاق اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *