عمومی

چگونه ملحفه را ضدعفونی کرده و کاملا از آلودگی پاک کنیم؟

ضدعفونی ملحفه

ملحفه، تشک، بالش، روتختی و غیره از جمله کالاهای خوابی هستند که رعایت بهداشت و نظافت برای آن ها امری ضروری و مهم است. در واقع چون ملحفه در تمام طول شب به طور مستقیم با پوست افراد در تماس است، اگر به طور مرتب تمیز نشود، می تواند به راحتی همه آلودگی ها و بیماری و میکروب ها را به بدن منتقل کند و سبب بیماری شود. از این رو آگاهی در مورد نحوه ضدعفونی ملحفه و شستشوی آن ها بسیار حائز اهمیت است و باید مورد توجه همه افراد قرار گیرد. این کار نقش بزرگی در داشتن یک خواب آرام و با کیفیت هم دارد. با ما همراه باشید تا در این مطلب به شما بگوییم که چگونه می توانید ملحفه های خود را ضدعفونی کنید.

مراحل ضدعفونی کردن و شستشوی ملحفه

همانطور که گفته شد شستشو و ضدعفونی مداوم ملحفه اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که ما انسان ها بخش زیادی از زندگی خود را در تخت خواب سپری می کنیم، بنابراین شستشو و ضدعفونی مداوم آن اهمیت زیادی دارد، حتی اگر کثیف به نظر نرسد. عدم شستشوی به موقع ملحفه تخت علاوه بر ایجاد بیماری برای فرد موجب می شود که آلودگی و کثیفی به تشک نیز سرایت کند که در این صورت شستشوی تشک کار ساده ای نخواهد بود. بنابراین بهتر است به موقع اقدام به شستشو و ضدعفونی ملحفه تخت خود کنید. در ادامه به مراحل شستشو و ضدعفونی ملحفه می پردازیم.

مرحله اول: بررسی کردن برچسب دستورالعمل شستشوی ملحفه ها

معمولا همه ملحفه ها یک برچسب دارند که در آن دستورالعمل های مفید برای شستشوی ملحفه نوشته شده است. در صورتی که این دستورالعمل ها را رعایت کنید می توانید طولانی مدت از ملحفه های خود استفاده کنید. به همین دلیل است که می گوییم همان اول به دنبال برچسب باشید تا طبق راهنمای شستشو عمل کنید.

مرحله دوم: لکه های سطحی را تمیز کنید

اگر لکه خاصی روی ملحفه دارید، مانند لکه آدامس یا باقی مانده مواد غذایی و غیره، توصیه می کنیم قبل از ضدعفونی ملحفه ابتدا این لکه ها را از بین ببرید. برای این کار می توانید هم با دست خود این کار را انجام دهید و هم از یک لکه بر قوی استفاده کنید. اگر لکه خون بود، می توانید برایتمیز کردن لکه خون را در آب سرد خیس کنید سپس آن را با مواد شوینده بشویید. اگر باز هم لکه از بین نرفت می توانید از سفید کننده های مخصوص پارچه استفاده کنید.

در صورتی که لکه مدفوع، ادرار یا استفراغ روی ملحفه بود، می توانید برای از بین بردن لکه و بوی بد مایعات بدن از سفید کننده های حاوی کلر که برای پارچه ها بی خطر است و یا سفید کننده های حاوی اکسیژن یا لکه برهای قوی استفاده کنید. اگر هم لکه قهوه بود می توانید ملحفه را در آب سرد خیس کنید. مایع لباسشویی هم برای از بین بردناین نوع لکه ها مناسب است.

مرحله سوم: شیوه درست شستن ملحفه ها

بعضی از افراد ملحفه های خود را با دست می شویند و برخی دیگر با ماشین لباسشویی. اگر می خواهیدملحفه های خود را با ماشین لباسشویی بشویید بهتر است آن را به طور جداگانه در ماشین لباسشویی قرار دهید. از آن جایی که ملحفه ها از لباس ها بزرگ تر هستند و حجم بیشتری دارند، توصیه می کنیم ماشین لباسشویی خود را روی دور کند بگذارید. چرا که دور کند باعث می شوند ملحفه ها چروک نشوند و به یک دیگر گره نخورند. در ضمن بهتر است دمای آب ماشین لباسشویی برای ملحفه ها بین 15 تا 35 درجه باشد.

معمولا لباسشویی ها برای شستشو با آب سرد طراحی شده اند و استفاده از آب داغ می تواند برای ماشین مضر باشد. اگر واقعا به فکر ضدعفونی ملحفه هستید می توانید در یک لگن آب داغ بریزید و ملحفه را داخل آن بیاندازید و 15 دقیقه به آن زمان دهید. برای شستن دستی هم بهتر است از پودر و شامپوهای مخصوص شستشوی دستی استفاده کنید. به هیچ عنوان ملحفه های رنگی را با ملحفه های سفید نشویید، چرا که در اکثر مواقع ملحفه های سفید، رنگی و کدر می شوند.

مرحله چهارم: خشک کردن ملحفه ها

برای خشک کردن ملحفه ها با ماشین لباسشویی پیشنهاد می کنیم دمای بالا را انتخاب نکنید، چرا که دمای بالا باعث می شود تا رنگ ملحفه ها به مرور زمان کدر و مات شود و به الیاف ظریف هم آسیب می رسد. دمایی که برای خشک کردن ملحفه ها در ماشین لباسشویی استفاده می کنید باید بین 50 تا 55 درجه باشد. این محدوده هیچ آسیبی به بافت پارچه نمی رساند اما در کل بهترین راه ضدعفونی ملحفه ها این است که آن ها را زیر نور آفتاب خشک کنید و یا اتو بکشید. گرمای اتو باعث می شوند تا میکروب ها و غبارهای باقی مانده از بین بروند. البته برای اتوکشی حتما دستورالعمل ها را برای هر ملحفه رعایت کنید.

نحوه ضدعفونی ملحفه با پارچه های خاص

نحوه ضدعفونی ملحفه با پارچه های خاص

اگر ملحفه شما از جنس پارچه های ابریشمی است باید حتما از آب سرد استفاده کنید و به هیچ عنوان به این پارچه ها آب داغ نزنید. بهتر است شوینده ای هم که برای این پارچه ها استفاده می کنید، یک شوینده ملایم باشد و به هیچ عنوان از لکه بر های قوی یا سفید کننده ها استفاده نکنید. خشک کن ماشین لباسشویی می تواند به بافت پارچه های ابریشمی آسیب برساند، بنابراین توصیه می کنیم برای خشک کردن این پارچه فقط از نور آفتاب و جریان هوا استفاده کنید.
برای ضدعفونی ملحفه پارچه کتان و پارچه ساتن هم می توانید از آب های سرد یا ولرم و نسبتا گرم و از شوینده های مخصوص پارچه ظریف استفاده کنید. به هیچ عنوان برای این ملحفه ها از نرم کننده استفاده نکنید و دمای خشک کن را هم روی مقدار پایین تنظیم کنید. همچنین توجه داشته باشید که برای ملحفه های ساتن به هیچ عنوان از اتو استفاده نکنید.

اشتباهات رایج در ضدعفونی ملحفه

بعضی از افراد هنگام ضدعفونی ملحفه دچار اشتباهاتی می شوند که در ادامه رایج ترین آن ها را به شما می گوییم تا شما دچار این اشتباهات نشوید.

  • پر کردن بیش از حد ماشین لباسشویی: همه ماشین های لباسشویی سایز و ابعاد یکسانی ندارند و هر کدام از آن ها گنجایش خاص خود را دارند. از آن جایی که ملحفه ها به خصوص روتختی های دو نفره بزرگ هستند، آن را به تنهایی در ماشین لباسشویی بیاندازید. چرا که پس از خیس شدن، وزن آن ها زیاد می شود و این برای ماشین لباسشویی مضر است.
  • تنظیمات اشتباه ماشین شستشو: تنظیمات قوی شستشو فقط برای لباس های بسیار کثیف مانند لباس کار و غیره هستند. برای شستشو ملحفه هایی که از قبل لکهگیری شده اند، تنظیمات شستشوی معمولی کافی است. این موضوع باعث می شود ملحفه ها خیلی چروک هم نشوند.
  • رعایت نکردن فواصل بین شستشو: همه ملحفه ها باید حداقل هر هفته یک بار شسته شوند. شاید به ظاهر یک ملحفه تمیز باشد اما باید بدانید همیشه مقداری چربی، جرم، باکتری و عرق در ملحفه ها هستند که خیلی واضح دیده نمی شوند. اگر ملحفه ها را به طور مرتب نشویید، همین عوامل باعث کدر شدن و آسیب رسیدن به بافت پارچه می شوند.
  • غافل شدن از لکه گیری: حتما قبل از شستشو ملحفه در ماشین لباسشویی، در صورت مشاهده هر گونه لکه، ابتدا لکه را با شوینده مخصوص و دست از بین ببرید و بعد برای شستشو کلی آن را در ماشین لباسشویی بیاندازید.
  • استفاده بیش از حد مجاز از شوینده: هیچ گاه تصور نکنید هر چقدر بیشتر شوینده بریزید، ضدعفونی ملحفه بهتر انجام می شود. رعایت تعادل در هر کاری لازم است. تجربه ثابت کرده استفاده بیش از حد از شوینده برای ضدعفونی حوله و ملحفه باعث آسیب رسیدن به بافت پارچه و در نتیجه کوتاه شدن طول عمر ملحفه و حوله می شود. همچنین باعث ایجاد لکه های سفید روی ملحفه های رنگی می شود.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *