هتلداری

سفید کردن ملحفه به روش هتلی

سفید کردن ملحفه به روش هتلی

یکی از مواردی که همه افراد به محض ورود به هتل به آن توجه ویژه ای دارند، پاکیزگی و تمیزی هتل است. به همین دلیل اغلب هتل ها، از رنگ سفید که به نوعی مظهر پاکیزگی است در ملحفه ها، حوله ها و سایر لوازم بهداشتی استفاده می کنند. از آن جایی که تمامی واحد های اقامتی و هتل ها، به دلیل حجم زیادی از ورود و خروج مسافر، همواره با مقادیر زیادی از ویروس و باکتری مواجه هستند، شستشوی ملحفه و وسایل خواب، یکی از امور ضروری و مهم در این شرایط می باشد. سفید کردن ملحفه و نگهداری آن به صورت کاملا بهداشتی، نیازمند رعایت نکات و برخورداری از تجهیزات شستشوی مدرن است. به همین جهت قصد داریم در این مطلب، شما را با برخی از نکات و دستورالعمل های مهم در این زمینه آشنا کنیم تا بدین صورت ملحفه هایتان را ضد عفونی و سفید کنید؛ با ما همراه باشید.

امکانات لازم برای شستشوی ملحفه های هتلی

همانطور که گفته شد، سفید کردن ملحفه های هتلی دارای اهمیت بسیار زیادی بوده و نیازمند داشتن برخی امکانات و تجهیزات است تا بدین صورت در کمترین زمان ممکن و به آسانی سخت ترین لکه ها را پاک کنید. در ادامه، چند نکته برای سفید کردن ملحفه را برایتان آموزش می دهیم:

1. استفاده از تجهیزات شستشوی حرفه ای

یکی از موارد مهم در زمینه سفید کردن ملحفه هتلی، استفاده از تجهیزات حرفه ای برای انجام این کار است. استفاده از لباسشویی های خانگی با ظرفیت پایین، علاوه بر آسیب رساندن به ملحفه، روند کار را نیز به کندی پیش برده و به همین دلیل لازم است هتل ها، از تجهیزات موجود در این زمینه مانند لباسشویی های صنعتی با ظرفیت بالا استفاده می کنند. بهره گیری از این نوع لباسشویی های حرفه ای، مطابق با استاندارد ها و نیاز های روز بوده و موجب افزایش ماندگاری و طول عمر ملحفه هتلی نیز خواهد شد.

2. مواد شوینده

یکی دیگر از موارد بسیار مهم در زمینه امکانات سفید کردن ملحفه، استفاده از مواد شوینده بر پایه پراکسید است که در برخی موارد، از سفید کننده نیز برای انجام این کار استفاده می شود. هر چند استفاده از این نوع مواد شوینده، در جلوگیری از زرد یا خاکستری شدن ملحفه سفید هتلی بسیار موثر است، با این حال استفاده از آن، نیازمند دقت و تخصص بالایی نیز می باشد. عدم استفاده درست و اصولی از این مواد شوینده در سفید کردن ملحفه، الیاف آن را ضعیف کرده و آن ها را در برابر پاره شدن آسیب پذیر می کند. لازم است برای جلوگیری از بروز این مشکلات، از این نوع شوینده ها در آب با دمای پایین استفاده کرده که بر پایه کلر نیز نباشد. انجام این کار علاوه بر افزایش ماندگاری و طول عمر ملحفه هتلی، به نرمی و کیفیت آن نیز کمک خواهد کرد. همچنین این نوع شستشو، آسیب کمتری نیز به محیط زیست وارد خواهد کرد.

3. استفاده از تجهیزات خشک کردن حرفه ای

سفید کردن ملحفه

از دیگر موارد بسیار مهم در زمینه سفید کردن ملحفه و نگهداری آن به صورت کاملا بهداشتی، استفاده از امکانات مربوط به خشک کردن آن ها می باشد. لباسشویی هایی با خشک کن های معمولی، قدرت مناسب در تمیز کردن و خشک کردن ملحفه ها را نداشته و استفاده از آن ها، موجب ماندن مقادیر زیادی رطوبت در ملحفه ها خواهد شد. در این صورت با وجود رطوبت باقی مانده روی ملحفه های هتلی، زمینه برای زرد شدن و ایجاد لک در آن ها فراهم می شود. استفاده از تجهیزات حرفه ای خشک کردن ملحفه ها با فرمول دقیق و استاندارد، ملحفه ها را به طور کامل خشک کرده و بر یکپارچگی الیاف نیز اثر مثبت خواهد گذاشت.

4. استخدام نیروی لازم برای خدمات هتلداری

بسیاری از هتل ها با در نظر گرفتن یک مرکز خشک شویی حرفه ای در داخل هتل، تمامی خدمات شستشو و سفید کردن ملحفه را به افراد متخصص در این زمینه سپرده تا با استفاده از امکانات و نیروی انسانی موجود در این مراکز، از بروز مشکلات جدی در زمینه شستشو ملحفه و نگهداری کالای خواب جلوگیری نمایند.

مراحل سفید کردن ملحفه به روش هتلی

لازم است پس از آشنایی با برخی امکانات و تجهیزات لازم برای سفید کردن ملحفه در هتل ها، با مراحل انجام این کار نیز آشنا شده و با یادگیری تکنیک های موثر، ملحفه ها را به بهترین شکل ممکن تمیز و ضدعفونی نمایید. مراحل سفید کردن ملحفه ها، شامل موارد زیر می باشند:

1. آماده سازی ملحفه برای لکه زدایی

اولین مرحله، آماده سازی و برداشتن تمامی موانع برای سفید کردن ملحفه است تا تمرکز شما بر روی از بین بردن لکه در قسمت مورد نظر باشد. برخی از لکه ها بسیار جزئی بوده و می توان به راحتی آن ها را از بین برد. در حالی که برخی لکه های دیگر برای از بین رفتن، نیاز به زمان بیشتری دارند.

2. تشخیص نوع لکه و نحوه از بین بردن آن

پاک کردن لک

مرحله دوم و مهم ترین مرحله در زمینه سفید کردن ملحفه است؛ اگر شما نیز عادت به میل کردن غذا در تخت خوابتان دارید این قسمت را به خوبی مطالعه کنید. اولین قدم تشخیص نوع لکه و روش های پاک کردن آن است که بر اساس نوع لکه، متفاوت می باشند. برخی از لکه ها و راه های رفع آن ها، شامل موارد زیر است:

1. لکه غذا و نوشیدنی

در این نوع لکه ها، لازم است بسیار سریع عمل کرده و با استفاده از یک پارچه تمیز، قسمت مورد نظر را پاک کنید تا مواد غذایی یا مایعات اضافی پاک شوند. لازم است بدانید، در این موارد از مالش دادن لکه پرهیز کنید تا پخش نشود و تنها آن را از روی قسمت مورد نظر بردارید. امروزه طیف وسیعی از لکه بر های شیمیایی، با برند های معتبر موجود بوده که می توان علاوه بر آن ها، از پاک کننده های خانگی مانند سرکه یا جوش شیرین نیز استفاده کرد. دقت کنید که در زمان استفاده از شوینده های شیمیایی، این کار را با توجه به دستورالعمل های موجود در آن انجام دهید.

2. لکه روغن

در این نوع لکه ها نیز لازم است در سریع ترین زمان ممکن، روغن اضافی را از قسمت مورد نظر برداشته و سپس با پاشیدن جوش شیرین به مدت 15 دقیقه روی لکه، اجازه دهید تا روغن جذب شود. سپس جوش شیرین را پاک کرده و مواد شوینده را با برس روی آن بکشید و پس از 15 دقیقه، ملحفه را در لباسشویی بیندازید.

3. لکه زرد عرق و مایعات بدن

در این نوع لکه ها برای سفید کردن ملحفه، آن ها را در آب سرد خیس کرده که انجام این کار، به از بین بردن لکه کمک فراوانی خواهد کرد. سپس می توان با استفاده از مواد شوینده دارای آنزیم و پروتئین های موجود لکه ها را تجزیه کرده و پس از چند دقیقه، محل مورد نظر را با یک پارچه سفید بشویید.

4. لکه جوهر و رنگ

در این نوع لکه ها برای جلوگیری از گسترش لکه و سفید کردن ملحفه، به سرعت لکه را پاک کرده و از مالش دادن پارچه پرهیز نمایید. می توانید برای پاک کردن جوهر و رنگ، از الکل نیز استفاده کرده و با مالیدن مقداری از آن بر قسمت مورد نظر، جوهر را جذب نمایید. در نهایت با استفاده از مخلوط پراکسید هیدروژن و شوینده های ملایم، به آرامی لکه را پاک کنید.

5. لکه خون

برای سفید کردن ملحفه از این نوع لکه ها، لازم است ابتدا با یک دستمال آن را خشک کرده و با استفاده از مواد شوینده مانند پودر صابون و آب نیمه گرم، اقدام به رفع لکه نمایید. در لکه های خون معمولی با حجم کم نیز می توان از یک دستمال سفید نخی آغشته به آب سرد، برای از بین بردن آن استفاده کرد.

3. شستن ملحفه ها

سفید کردن ملحفه

مرحله بعدی پس از تشخیص و از بین بردن لکه های مختلف، شستشوی ملحفه است. در این مرحله، می توان با توجه به ترجیح شخصی و تعداد دفعات استفاده از ملحفه، هر هفته یا دو هفته یک بار اقدام به شستشو و سفید کردن ملحفه کرد و با انجام این کار به شکل مرتب و دوره ای، از ایجاد لکه جلوگیری کرده و ملحفه ها را تمیز و خوشبو نگهداری کرد. پس از شستشو نوبت به مرحله خشک کردن آن می رسد؛ یکی از بهترین روش ها برای خشک کردن ملحفه استفاده از نور آفتاب است؛ چرا که نور خورشید یک ضد عفونی کننده طبیعی بوده و می تواند در پاک کردن رد لکه ها موثر باشد.

4. نگهداری ملحفه ها

مرحله بعدی پس از شستن و سفید کردن ملحفه، انجام برخی اقدامات حفاظتی و نگهداری است. استفاده از یک لایه محافظ بر روی تشک و روبالش به عنوان مانع، کمک زیادی به جلوگیری از ایجاد لکه کرده و هرگونه رطوبت را از ملحفه های هتلی مانند ملحفه هتلی ترک، دور خواهد کرد. هر چند تمیز کردن و شستشوی این لایه های محافظ نیز بسیار با اهمیت بوده و در برخی موارد، لازم است اقدامات لازم برای تعویض آن ها نیز انجام شود. امروزه برخی از تولید کنندگان و نمایندگی های فروش برند های معتبر مانند افرا صنعت در زمینه تولید انواع ملحفه هتلی، روبالشی، کاور، لایه محافظ و غیره فعالیت داشته و بسیاری از صاحبان هتل و واحد های اقامتی برای تهیه این نوع محصولات به این مراکز مراجعه می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *