سرویس خواب

بهترین تشک برای سالمندان

تشک سالمندان

الگوهای خواب در زمان ورود به دوران کهنسالی و سالمندی با تغییراتی همراه است. در این زمان معمولا خواب افراد عمق کمتری داشته و به اصطلاح سبک تر می شود؛ همچنین مشکلات جسمی و عارضه های مختلفی همچون کمردرد و گرفتگی مفاصل از سری چالش هایی هستند که سالمندان را برای خوابیدن با مشکلات مختلفی روبرو می کنند. یکی از مواردی که می تواند در این مورد کمک کننده باشد و باعث بالا رفتن کیفیت خواب سالمندان شود، انتخاب کالای خواب مناسب است. تشک یکی از مهم ترین اقلام خواب به شمار می رود؛ از همین رو ما اینجاییم تا ویژگی های بهترین تشک سالمندان را به شما معرفی کنیم تا بتوانید در زمان خرید، انتخاب مناسبی داشته باشید.

بهترین تشک برای سالمندان

یکی از عواملی که می تواند کمردرد، گرفتگی عضلات، مفاصل، استخوان درد و مسائلی از این قبیل را در سالمندان تشدید کند، استفاده از تشک نامناسب و غیر استاندارد است؛ تشک سالمندان باید دارای یک سری ویژگی های خاص باشد تا بتواند حمایت همه جانبه ای از بدن داشته و کیفیت خواب آنان را بهبود بخشد. با توجه به اهمیت این موضوع، بر آن شدیم تا مجموعه ای از ویژگی های مهمی که یک تشک استاندارد برای سالمندان باید داشته باشد را در اختیارتان قرار دهیم.

1. پشتیبانی از اندام های مختلف بدن

پشتیبانی مناسب تشک سالمندان

یکی از مهم ترین ویژگی های یک تشک مرغوب برای سالمندان، مسطح و هموار بودن سطح آن است. به نحوی که پس از دراز کشیدن، بخشی از تشک گود نشده و فرو نرود. این فرورفتگی باعث می شود تا کمر با دیگر اندام های بدن در یک سطح قرار نگرفته باشد و در نتیجه این عدم تعادل و هماهنگی باعث می شود تا به ناحیه کمر و ستون فقرات فشار زیادی وارد شود.

اگر تشک سطح صاف و یکدستی داشته باشد و بتواند از تمام بخش های بدن به خوبی حمایت کند، افراد سالمند خواب بهتری را تجربه خواهند کرد. یکی از بهترین انواع تشک در این مورد، تشک طبی و فنری است که معمولا در ساختار آن ها از مواد اسپان باند استفاده می شود. این متریال باعث می شوند تا پس از استفاده مداوم و به مرور زمان، تشک حالت گود و فرو رفته به خود نگیرد.

2. ضخامت تشک

ضخامت تشک در راحتی استفاده از آن تاثیرگذار است. سالمندان معمولا به دلیل کم توان بودن، کمی در جابه‌جا شدن، نشستن و برخواستن از روی تشک نسبت به دیگران سخت تر عمل می کنند. بنابراین شما باید با توجه به وضعیت جسمانی آن ها، از یک تشک با ضخامت مناسب استفاده کنید. بررسی ضخامت نیز براساس ارتفاع تخت صورت می گیرد. اگر تخت ارتفاع بلندی دارد، باید برای راحت بلند شدن از روی آن، به سراغ تشک با ضخامت کم بروید. اما اگر ارتفاع تخت کم است، می توانید برای کمک به سالمندان در جابه‌جایی بهتر از تشک هایی با ضخامت بیشتر استفاده کنید.

3. میزان سفتی و نرمی تشک

ویژگی مهم دیگری که در انتخاب تشک سالمندان باید به آن توجه داشته باشید، استحکام و میزان سفتی و نرمی تشک است. تشک ها از نظر استحکام، سفتی و نرمی درجه بندی می شوند. شما برای اینکه بتوانید تشخیص دهید چه نوع تشکی برای فرد سالمند مورد نظرتان مناسب است، باید یک سری فاکتورها را در نظر بگیرید.

به عنوان مثال الگوی خواب بیماران دیسک کمر با افراد عادی متفاوت است. بهترین تشک برای این دسته از افراد تشکی است که از نظر سفتی و نرمی چیزی بین این دو باشد. اما بحث دیسک کمر را که از این مورد فاکتور بگیریم، عوامل دیگری که در تعیین میزان استحکام تشک برای سالمندان نقش دارند که عبارتند از:

  • الگو و مدل خواب افراد
  • وزن افراد
  • اولویت و سلیقه شخصی افراد

به عنوان مثال افرادی که وزن بالایی دارند باید از تشک های سفت تر استفاده کنند تا تشک حمایت بیشتری از بدن آن ها داشته باشد و حین خوابیدن، بدن در داخل تشک فرو نرود. همان طور برای دیگر موارد نیز باید ابتدا بررسی های دقیقی انجام شود تا بتوان به یک تشک استاندارد رسید. توجه داشته باشید که اگر تشک پس از گذشت مدت زمانی سفتی اولیه خود را از دست داد، می توان با استفاده از تاپر تشک، اقدام به سفت کردن تشک نرم کرد.

4. مواد به کار رفته در تشک

متریال تشک ها

مورد دیگری که در انتخاب تشک سالمندان باید به آن توجه داشت، متریال و مواد استفاده شده در آن است. تشک باید فاقد مواد حساسیت زا و آلرژیک باشد. قابلیت تنفس پذیری بالایی داشته باشد و گردوغبار و میکروب را تا حد امکان به خود جذب نکند. هر چه کیفیت مواد استفاده شده در تشک بیشتر باشد، فرد سالمند احساس راحتی بیشتری در هنگام خواب خواهد داشت.

از بهترین متریال تشک برای سالمندان می توانیم به موادی همچون: لاتکس، مموری فوم، فنرهای پاکتی و فوم ژله ای اشاره کنیم. توجه داشته باشید که اغلب پزشکان و متخصصان برای انتخاب تشک دیسک کمر توصیه می کنند افراد به سراغ تشک های لاتکس بروند که ساختار اصلی آن ها از مواد کاملا گیاهی و سالم است.

5. درجه حرارت تشک

سالمندان معمولا در این دوره از زندگی خود، نسبت به دیگر افراد حساس تر بوده و با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می کنند. اغلب سالمندان از مشکلات روحی و جسمی رنج می برند. بنابراین برای داشتن یک خواب آرام و عمیق نیاز به یک مکان راحت با دمای استاندارد دارند.

تشک سالمندان باید از موادی تشکیل شده باشد که بیش از حد ایجاد گرما نکند. برخی از مواد شیمیایی پس از تماس با بدن گرمای زیادی تولید کرده و یا با جذب حرارت محیط معمولا گرم تر از حد معمول می شوند. این موضوع می تواند روی کیفیت خواب سالمندان تاثیر منفی بگذارد.

دمای تشک باید متعادل و میزان خنکی آن نیز معقول باشد تا فرد سالمند بتواند پس از خوابیدن روی تشک در مدت زمان کوتاهی به خوابی عمیق فرو رود. البته که در مواردی برخی از افراد سالمند ترجیح می دهند در محیط و روی تشک های گرم به خواب روند و به طور کل گرما را ترجیح می دهند.

اما توصیه ای که در خرید تشک سالمندان به خریداران می شود این است که از تنفس پذیری تشک اطمینان حاصل نمایند. تنفس پذیری به این معنا که هوا به خوبی درون تشک جریان داشته و مانعی برای عبور هوا وجود نداشته باشد.

6. بی صدا بودن تشک

نداشتن صدای جیر جیر درون تشک

یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب تشک برای سالمندان بی سر و صدا بودن آن است. تشکی که به طور مکرر از خود صدا تولید کند عامل مزاحمی برای خواب افراد است و می تواند بسیار آزاردهنده باشد. معمولا تشک های لاتکس و مموری فوم طراحی استانداردی داشته و اغلب در اثر تکان خوردن های مرتب سر و صدایی ایجاد نمی کنند. بنابراین بهتر است به سراغ این نوع تشک ها بروید و یا حتی الامکان در زمان خرید، از کیفیت فنرهای استفاده شده در تشک اطمینان حاصل کنید.

7. جلوگیری از ایجاد زخم بستر

برخی از سالمندان عزیز به دلایل مختلف توان حرکت کردن از روی تشک را ندارند و به دلیل مشکلات متعدد جسمی ناگزیرند تمام طول روز را روی تشک به حالت خوابیده باشند. این اتفاق در گذر زمان می تواند سبب بروز زخم بستر و مشکلات عدیده دیگر شود. بنابراین شما باید حتما برای چنین مواردی به سراغ تشک هایی بروید که تا حد امکان از بروز زخم بستر جلوگیری به عمل آورند. تشک های مواج سلولی و تخم مرغی از بهترین تشک های درمانی به شمار می روند که دقیقا برای این منظور طراحی شده اند.

کلام آخر

شما می توانید با رعایت و مد نظر قرار دادن مواردی که در این مقاله ذکر شد بهترین تشک را برای سالمندان تان خریداری کنید و لذت ببرید؛ ضمن اینکه می توانید به عنوان هدیه روز پدر، روز مادر، عید نوروز و یا هر مناسبت دیگری آن را به سالمندان تان هدیه دهید و رضایت آن ها را جلب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *