هتلداری

اکو هتل چیست؟

اکو هتل

اکو هتل یا هتل های اکو به اقامتگاه هایی گفته می شود که به صورت ویژه ای در ارائه خدمات به فکر محیط زیست بوده اند و شعارشنان نیز دوستدار زمین است. این اقامتگاه ها معمولا از انرژی های تجدید پذیر استفاده می کنند تا آثار مخربی برای محیط زیست نداشته باشند یا آن را به کمترین میزان برسانند. همچنین سطح کیفی این هتل ها بر اساس وابستگی به محیط طبیعی، پایداری زیست‌ محیطی، آموزش های زیست‌ محیطی به کارکنان و… سنجیده می‌شود. در این اقامتگاه ها همه چیز به صورت بومی و سنتی شکل گرفته است و گاها محصولات محلی همان منطقه را برای آسایش و آرامش مهمانان فراهم می کنند.

هتل های اکو از دستورالعمل ها و رفتارهای خاص پیروی می کنند تا به مهمانان خود اطمینان دهند در اقامتگاهی ایمن و سبز اقامت می کنند. به علاوه یکی از مواردی که موجب شده تا بسیاری از اقامتگاه ها به سمت سازگاری با محیط زیست بروند این است که هزینه ها در این هتل ها بسیار پایین تر است و این در حالی است که تفکیک زباله های قابل بازیافت، برای این هتل ها به تنهایی منبع درآمدی شده است.

 1. استفاده از مواد پاک‌ کننده طبیعی و غیرسمی
 2. استفاده از منسوجات هتلی مانند ملحفه، تشک و حوله‌های 100 درصد پنبه
 3. استفاده از منابع انرژی تجدید پذیر مثل انرژی خورشیدی،بادی و …
 4. استفاده از صابون و شامپوی طبیعی
 5. کمترین میزان استفاده از آب
 6. بازیافت کاغذها و روزنامه‌های باطله
 7. استفاده از وسایل نقلیه برقی و همگام با محیط زیست
 8. استفاده نکردن از ظروف یکبارمصرف
 9. عدم استفاده از سموم شیمیایی در فضای سبز
 10. استفاده از مواد تجزیه پذیر
 11. آموزش کارکنان برای آشنایی با اصول محیط زیست
 12. وجود کارکنانی برای جدا سازی و تفکیک زباله های قابل بازیافت در هتل

1- هتل درختی (Tree Hotel)

Tree Hotel

امروزه با فرهنگ سازی، هتل های بسیاری روند مدیریتی شان را همگام با محیط زیست مدیریت می کنند اما هتل های درختی یک گام فراتر از ما بقی هتل ها است و تقریبا می توان گفت 100 درصد دوستدار محیط زیست است. جالب است بدانید این هتل یک بوتیک هتل نیز تلقی می شود و به هیج عنوان آسیبی به محیط زیست وارد نمی کند. نمای خارجی این هتل مکعبی است و از آیینه ساخته شده است.

2- هتل پیکیا لاج (Pikaia Lodge)

اکو هتل

هتل پیکیا لاج سانتا کروز در مرکز جزیره گالاپاگاگوس، یکی از زیباترین جزایر جهان واقع شده است؛ این هتل اقامتی دارای 29 اتاق است و برای آسیب نرساندن به محیط زیست تا بالاترین حد ممکن بهینه شده است. این اقامتگاه مجهز به آب گرم به وسیله انرژی خورشیدی است.

3- هتل لنگدیل اند اسپا (Langdale Hotel and spa)

پارک ملی لیکلند را می توان به یکی از معروف ترین و ملی ترین پارک انگلیس به شمار برد و حتی در میراث جهانی یونسکو نیز نام آن به ثبت رسیده است. این پارک ملی پر آوازه علاوه بر طبیعت بکر و وجود حیوانات زیبا میزبان هتل دنج لنگدیل است. در هتل لنگدیل اند اسپا به وسیله دیگ های بزرگ بخار، از وارد شدن توده بزرگ و زیادی از گاز کربن به هوای خارج جلوگیری می کند؛ این هتل هیچ گونه زباله ای را در طبیعت رها نمی کند و نسبت به تفکیک کردن زباله نیز بسیار حساس است.

4- هتل سونوا (Soneva)

اکو هتل

بهترین و کوتاه ترین توصیفی که از این هتل می توان کرد جایی دنج، لوکس و سازگار با محیط زیست است. این هتل در یکی از کم جمعیت ترین جزیره های تایلند به نام کوکات واقع شده است. در هتل سونوا هیچ آلاینده کربنی وارد محیط زیست نمی شود و ضمن اینکه در این هتل باغ هایی وجود دارد که در آن محصولات گیاهی و اورگانیک کاشته می شود و برای طبخ غذای میهمانان استفاده می شود.

5- هتل آزولیک (Azulik Hotel)

هتل آزولیک در یکی از سواحل شهر تولوم مکزیک واقع شده است و بدون شک یکی از رمانتیک ترین و زیباترین هتل های جهان به شمار می آید. هتل آزولیک دارای چندین اتاق مختلف است و وابسته به سلیقه میهمانان می توانند اتاق مورد نظرشان را انتخاب کنند. این هتل 100 درصد سازگار با محیط زیست می باشد و هیچ گونه آلودگی برای محیط پیرامون خود ندارد.

6. هتل آکولا اکولوژ (Aquila EcoLodges)

این هتل در دامنه کوه قرار دارد و واقع شده در پارک ملی ساثرن گرامپینز است. شما می توانید علاوه بر اقامت آرام و مناسب از حیاط وحش زیبای استرالیا نیز لذت ببرید؛ در این هتل برق به صورت کاملا طبیعی از طریق پنل های خورشیدی تامین می شود. در این هتل زباله ها را به صورت مجزا جداسازی می کنند و غذاهای مانده و زباله های تجزیه پذیر به کود تبدیل می شوند.

امیدواریم از این مقاله نهایت استفاده را برده باشید؛ اگر صاحب هتل هستید شما نیز در روند مدیریت خود از این سیستم استفاده کنید تا آسیب کمتری به محیط زیست وارد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *