خواب و سلامتی

ارگونومی در طراحی تشک و بالش چه تاثیری دارد؟

ارگونومی تشک

خواب شب یک نیاز اساسی و مهم برای سلامتی جسمی و روحی همه انسان ها است. هر چقدر خواب انسان با کیفیت تر باشد، حال جسمی و روحی او هم بهتر است و کمک می کند تا فرد با انرژی بیشتری به فعالیت های روزانه بپردازد. خواب راحت به بهبود عملکرد سیستم ایمنی، کاهش استرس و اضطراب، تقویت حافظه و همچنین یادگیری بیشتر کمک می کند. یکی از چیزهایی که روی داشتن خواب راحت تاثیر می گذارد و این امکان را می دهد تا فرد اختلال خواب نداشته باشد، استفاده از بالش و تشک های ارگونومیک است. در این مطلب قصد داریم به شما بگوییم که چگونه ارگونومی تشک و بالش می تواند روی خواب تاثیر داشته باشد، پس با ما همراه باشید.

قبل از هر چیز بهتر است به این موضوع بپردازیم که آیا اصلا نوع و طراحی تشک و بالش ها هیچ تاثیری روی کیفیت خواب دارد؟ یا فرد باید فقط از نظر روحی و جسمی دارای سلامتی کامل باشد تا بتواند یک خواب راحت داشته باشد. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بله کاملا واضح است که شما باید در طول شب روی یک تشک و بالش راحت بخوابید تا بتوانید در طول خواب احساس راحتی داشته باشید. 5 نشانه وجود دارد که به شما ثابت می کند آیا در طول شب راحت می خوابید و یا احساس ناراحتی دارید؟

 1. آیا شما هم در طول نیمه شب بارها از خواب بیدار می شود؟
 2. آیا در رختخواب هایی مانند تخت هتل بهتر می خوابید و احساس بهتری دارید؟
 3. آیا تخت شما به صورتی است که هر بار در خواب تکان می خورید، صدا می دهد؟
 4. آیا هنگام خواب روی تشک خود توده، فرورفتگی یا برآمدگی حس می کنید؟
 5. آیا باید حتما در یک مکان خاصی قرار بگیرید تا بتوانید به راحتی بخوابید؟

اگر پاسخ شما به این سوالات مثبت است، باید بگوییم که تشک و بالش شما شرایط مناسب برای خواب راحت را ندارد. اگر رختخواب شما نتواند به درستی سر و گردن و ستون فقرات شما را پشتیبانی کند و یک خواب راحت و طولانی برای آن به ارمغان آورد، به این معنا است که باید تشک یا خود را تعویض کنید.

ارگونومی تشک

ارگونومی تشک یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که باید هنگام خرید یک تشک مناسب به آن توجه کنید. امروزه در تولید و ساخت بهترین تشک ها برای ایجاد بستری راحت برای بدن، از طراحی ارگونومیک در این تشک ها استفاده می کنند. خوشبختانه بیشتر شرکت های تولید کننده تشک در تلاش هستند تا تشک های ارگونومیکی تولید کنند که مطابق با نیازهای جسمانی افراد است. ارگونومی تشک کمک می کند تا حالت ستون فقرات به شکل درست حفظ شود و هنگام دراز کشیدن فشاری روی بدن به خصوص سر، گردن، ستون فقرات و کمر وارد نشود.

با پخش فشار و وزن بدن روی تشک، باعث می شود تا فرد یک خواب راحت و با کیفیت داشته باشد و تنش های جسمانی مضر برای فرد از بین رود. تشک های ارگونومیک کمک می کنند تا فرد از هر گونه درد در کمر، گردن و ستون فقرات رها شوند. حفظ شکل درست ستون فقرات یکی از مهم ترین و اساسی ترین فاکتورهایی است که باعث جلوگیری از ایجاد دیسک کمر، دیسک گردن و سایر دردهای آرتروزی می شود.

شاید با خود فکر کنید که ارگونومی تشک یعنی چه و چه تاثیری روی بهبود خواب دارد. امروزه اکثر افرادی که به دنبال خرید تشک و بالش برای تخت خواب خود هستند، کیفیت تشک برای آن ها بالاترین اولویت را دارد. شرکت های تولید کننده هم به سمت تولید تشک و بالش هایی رفته اند که حداکثر سازگاری و هماهنگی را با شکل بدن انسان دارد. به همین دلیل به تشک های طبی امروزه که مناسب همه نوع افرادی است و باعث جلوگیری از کمر درد و گردن درد می شود، تشک ارگونومیک می گویند.

در واقع این تشک ها می توانند حداکثر راحتی را برای افراد هنگام خواب به ارمغان بیاورند. کیفیت این تشک ها به موادی که در آن به کار رفته، نوع طراحی تشک، نوع و جنس روکشی که در تشک به کار می رود و غیره بستگی دارد. بنابراین هنگام خرید این تشک ها باید این فاکتورها را در نظر بگیرید.

ارگونومی تشک

بعضی از افراد می پرسند که از کجا متوجه شویم که یک تشک طراحی ارگونومیک دارد؟ آیا راهی وجود دارد که به واسطه آن متوجه کیفیت تشک شویم؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که شما باید هنگام خرید تشک، تشکی را انتخاب کنید که بیشترین تناسب را با بدن شما دارد، بنابراین پشنهاد می کنیم برای دقایقی روی تشک دراز بکشید تا متوجه کیفیت آن شوید. هنگامی که شما روی یک تشک ارگونومیک دراز می کشید، تشک باید از تمام عضلات بدن شما حمایت و پشتیبانی کند.

ستون فقرات شما باید به صورت کاملا صاف و در یک راستا روی تشک قرار بگیرد تا از آسیب های احتمالی جلوگیری شود. ارتفاع تشک باید به حدی باشد که زمان بلند شدن و نشستن روی آن کمترین فشار به زانو و کمر شما وارد شود. ارگونومی تشک باید به شکلی باشد که از لحاظ فیزیکی، فیزیولوژیکی و همچنین روان شناسی، بیشترین تناسب را با شرایطی فیزیکی و روحی بدن شما داشته باشد.

ارگونومی تشک

استفاده از تشک های ارگونومیک کمک زیادی به سلامتی بدن و بهبود کیفیت خواب می کنند که در ادامه چند مورد از مهم ترین مزایای آن اشاره می کنیم:

 • این تشک ها می توانند از بدن به خوبی پشتیبانی کنند و به بهترین شکل به بدن فرم دهند.
 • کمک می کنند تا ستون فقرات صاف و بدون انحنا شود و کمترین فشار به آن وارد شود.
 • به بهبود گردش خون کمک می کند و باعث می شود تا سلول های بدن ترمیم شوند.
 • شرایط جسمی را به میزان زیادی بهبود می بخشد.
 • علائمی که به آلرژی و حساسیت مربوط می شود را کاهش می دهد.
 • استرس و فشار وارده به بدن را به میزان چشمگیری کاهش می دهد.
 • درد عضلانی، درد در ستون فقرات، درد شکستگی و یا ضرب دیدگی در نواحی مختلف بدن را کاهش می دهد.
 • کمک می کند تا بتوانید خواب با کیفیتی داشته باشید و یک روز پر انرژی را شروع کنید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *